Múzeum holokaustu v Seredi vydalo suvenírovú bankovku

Múzeum holokaustu v Seredi vydalo suvenírovú bankovku

Udalosti a ľudia     Iveta Tóthová    
Pri príležitosti piateho výročia otvorenia  Múzea holokaustu v Seredi  bola uvedená na trh suvenírová bankovka “SEREĎ – MÚZEUM HOLOKAUSTU.”
 
Múzeum holokaustu v Seredi je súčasťou SNM - Múzea židovskej kultúry. Vzniklo v priestoroch bývalého pracovného a koncentračného tábora v Seredi, ktoré predstavuje autentické miesto viažuce sa k tragickému obdobiu riešenia židovskej otázky na Slovensku počas druhej svetovej vojny.
V múzeu sú vystavené dobové dokumenty, fotografie a predmety súvisiace s prenasledovaním Židov na území Slovenska. Jedným z vystavených artefaktov je dobytčí vagón, v ktorom deportovali Židov do koncentračného tábora Auschwitz. Súčasťou je aj vzdelávacie stredisko. Múzeum zároveň slúži aj ako pamätník zavraždeným Židom zo Slovenska, pričom len táborom v Seredi ich prešlo približne 16 000, z ktorých bola väčšina zavraždená počas holokaustu. Slávnostné otvorenie múzea sa konalo 26. januára 2016 za účasti vtedajších popredných predstaviteľov štátu.
 
Predajná cena suvenírovej bankovky “SEREĎ – MÚZEUM HOLOKAUSTU ” je 3,50 € za kus. Keďže z dôvodu opatrení je expozícia múzea momentálne zatvorená, bankovku si môžete objednať na dobierku v množstve od 5 kusov na adrese: kristina.svrckova@snm.sk, prípadne priamo prostredníctvom facebooku.
 
Suvenírové bankovky sú vyrobené  zo 100 % bavlneného papiera používaného pri výrobe skutočných euro bankoviek a obsahujú niektoré ochranné prvky ako pravé euro bankovky. Každá bankovka je zároveň označená rokom vydania a každá séria má svoj vlastný kód. Každý kus má aj iné výrobné číslo, vďaka čomu sa stáva unikátom. Tlač je iba v limitovanom náklade. Na suvenírových bankovkách sú vyobrazené motívy významných kultúrnych pamiatok, turistických miest, múzeí, známych osobností či podujatí. Príkladom sú bankovky venované kráľovi Svätoplukovi, historickej budove SND v Bratislave alebo Michalovi Bosákovi.
 
Múzeum holokaustu v Seredi vydalo suvenírovú bankovkuMúzeum holokaustu v Seredi vydalo suvenírovú bankovku