Zákaz vychádzania bude platiť aj 25. a 26. januára. Matovič zároveň prezradil, kedy by mohla byť zaočkovaná dospelá populácia

Zákaz vychádzania bude platiť aj 25. a 26. januára. Matovič zároveň prezradil, kedy by mohla byť zaočkovaná dospelá populácia

Zdravie     Iveta Tóthová    
Vláda koncom roka  obmedzila občanom Slovenskej republiky slobodu pohybu a pobytu do 24. januára. Uplynulý víkend prijala vláda nové uznesenie, v ktorom prijala zákaz vychádzania aj v termíne od 27. januára do 7. februára.  Nakoľko pondelok 25. januára a utorok 26. januára neboli v zákaze zahrnuté, vláda na svojom rokovaní v stredu 20. januára  rozhodla zahrnúť aj tieto dva dátumy do zákazu vychádzania. Následne tento zákaz potrvá až do 7. februára.
 
Premiér Matovič na tlačovej konferencii ďalej oznámil, že Slovensko podpísalo zmluvu na nákup ďalších vyše štyroch miliónov vakcín a to od konzorcia Pfizer/BioNTech a firmy Moderna. Slovensko tak podľa vlády má už zazmluvnených dostatok vakcín na zaočkovanie 85 percent svojej dospelej populácie. Spolu má Slovensko zmluvy na viac ako 7,4 milióna vakcín, očkovať sa tak môže 3,7 milióna ľudí.
 
Na Slovensku sa dnes očkuje dvoma mRNA vakcínami - od spoločnosti Pfizer/BioNTech a spoločnosti Moderna. Ide o dvojzložkové vakcíny.
Na základe vyhlášky sa bude druhá dávka podávať až po 28 dňoch.  Doteraz sa druhá dávka podávala po 21 dňoch, ale najmä v niektorých iných európskych krajinách sa vedie diskusia, aby sa druhá vakcína posunula na neskorší termín. Dôvodom je, aby sa zrýchlilo očkovanie a prvá dávka sa stihla dať väčšiemu počtu ľudí.
 
Očkovanie sa realizuje v 11. fázach, korých rozpis si môžete prečítať kliknutím na tento odkaz: rozpis očkovania v 11 fázach
 
Podľa portálu korona.gov.sk po I. fáze očkovania, teda po zdravotnícych pracovníkoch,  už prichádzajú na rad s očkovaním osoby s vekom najmenej 85 rokov, teda pokračuje sa II. fázou. Dospelá populácia do 45 rokov, ktorá patrí do poslednej skupiny ľudí čakajúcich na očkovanie proti ochoreniu COVID-19, by mala prísť na rad v auguste, uviedol premiér Igor Matovič. Dodal, že pri stabilných dodávkach vakcín by mohli prísť 18- až 45-roční ľudia na rad začiatkom augusta. „V prípade, ak by bola vakcína AstraZeneca schválená, by tá skupina mala prísť na rad niekedy v júni. Je to taký letmý odhad‚“ povedal.
 
Na aplikáciu vakcíny je potrebné vyplniť požiadavku o očkovanie, ktorú nájdete na tomto odkaze: formulár na očkovanie
 
Na Slovensku máme momentálne otvorených už 29 vakcinačných centier, očkuje sa v už 66 nemocniciach. Začala aj pilotná fáza mobilného očkovania. Nemocnice v Bratislave, Trenčíne, Žiline a Košiciach už vysielajú svoje mobilné očkovacie tímy do zariadení sociálnych služieb k našim seniorom.
 
 
Zákaz vychádzania bude platiť aj 25. a 26. januára. Matovič zároveň prezradil, kedy by mohla byť zaočkovaná dospelá populácia