Od pondelka začína na Slovensku celoplošný skrínig. Do práce aj prírody iba s negatívnym testom

Od pondelka začína na Slovensku celoplošný skrínig. Do práce aj prírody iba s negatívnym testom

Zdravie     Iveta Tóthová    
V nedeľu 17. januára vláda na mimoriadnom rokovaní rozhodla o druhom celoplošnom testovaní, ktoré nazvali “skríningom” v kombinácii aj s lockdownom. Rozhodnutie podporili všetci, okrem ministerky Veroniky Remišovej.
 
Premiér Igor Matovič, minister zdravotníctva Marek Krajčí  počas tlačovej konferencie informovali verejnosť s podrobnosťami o uvedenom  skríningu. Ten bude na celom území Slovenska prebiehať od 18. do 26. januára. Je to výrazná zmena oproti novembrovému testovaniu, ktoré priebiehalo len počas jedného víkendu. 
 
Minister Krajčí zdôraznil, že od 27. januára bude podmienkou vstupu na pracovisko negatívny test. Ľudia od 15 do 64 rokov sa budú musieť preukázať antigénových testom aj pri návšteve prírody. Test nesmie byť starší ako sedem dní. V praxi to znamená, že kto pôjde na test, napríklad zajtra (18. január), sedemdňová platnosť testu sa začína počítať až od 27. januára.
 
„Nazývame to ako masívny skríning,” potvrdil premiér Igor Matovič po rokovaní vlády. Názov tohto projektu je: Zachráňme spolu život. Podľa premiéra sa vďaka plošnému testovaniu dostanú aj k dátam o reálnom stave pandémie v jednotlivých okresoch a rýchlo pretestujú aj zamestnancov veľkých firiem.  Dňa 29. januára minister Krajčí oznámi, ako dopadlo celoplošné testovanie. Na základe toho sa Slovensko rozdelí na 37 horších a 36 lepších okresov, v horších okresoch sa celoplošný skríning zopakuje. 
 
Vláda zároveň predĺžila aj zákaz vychádzania do nedele 7. februára. Premiér Matovič hovorí, že potrebujeme znížiť počet pozitívnych ľudí, kým nezačne na Slovensku počas pandémie dominovať britská mutácia koronavírusu.
 
V Seredi je stále aktuálne odberové miesto na Kasárenskej ulici počas pracovných dní od 10.00 do 12.00 hod.  a   od 12.45 do 18.00 hod. Pokiaľ dôjde k navýšeniu počtu odberných miest, prostredníctvom Seredských noviniek Vás budeme informovať.
 
 
 
Od pondelka začína na Slovensku celoplošný skrínig. Do práce aj prírody iba s negatívnym teston