Deti sa môžu vyšantiť na umelom snehu

Deti sa môžu vyšantiť na umelom snehu

Udalosti a ľudia     Iveta Tóthová    
Z dôvodu globálneho otepľovania je pre zemepisnú polohu nášho mesta počas zimných mesiacov súvislá a trvalá snehová prikrývka už skôr ojedinelou záležitosťou. Hoci nám január priniesol bielu nádielku, nebolo jej toľko, aby si ju deti do sýta užili. Z tohto dôvodu sa obec Dolná Streda rozhodla umelo zasnežiť hrádzu pri štadióne. Od dnes ( nedele 17. januára ) si ho môžu deti naplno užívať.  Snežné delo obec zakúpila v roku 2018.
 
Viete aký je spôsob výroby umelého snehu?
 
Na výrobu umelého snehu je potrebná voda a elektrická energia. Delo strieka vodu v podobe vodného prachu, čiže celkom na drobno tak, aby stíhala vďaka mrazivému vyfukovanému vzduchu a aj vďaka prirodzenému mrazu vytvárať sneh. Podchladený vzduch vodný prach zmrazí a ten už dopadá na terén v podobe snehu.
 
Viete kedy sa prvýkrát umelý sneh začal vyrábať?

Prvé pokusy vyrábať umelý sneh sa konali v Kanade v 40. rokoch 20. storočia. Snežné delo si ako prví patentovali Američania Art Hunt, Dave Richey a Wayne Pierce v roku 1950 a k masovému používaniu boli snežné delá pripravené na Zimné olympijské hry v Squaw Valley v roku 1960. Začiatkom 60-tych rokov sa začali používať a v niektorých zimných strediskách v Západnej Európe.
Deti sa môžu vyšantiť na umelom snehuDeti sa môžu vyšantiť na umelom snehuDeti sa môžu vyšantiť na umelom snehuDeti sa môžu vyšantiť na umelom snehuDeti sa môžu vyšantiť na umelom snehu