Nevedomosť, alebo ako vždy, iba snaha spochybňovať starostov a primátorov?

Nevedomosť, alebo ako vždy, iba snaha spochybňovať starostov a primátorov?

Mestský úrad     Ľubomír Veselický    
Žijeme v dobe, v ktorej  čitateľ  často nedokáže posúdiť pravdivosť  argumentov , ktoré ponúkajú v internetových  médiách autori diskusných príspevkov. A čo je horšie,  do mediálneho  ovzdušia púšťajú aj  tzv. novinári  viac zavádzania ako pravdivého spravodajstva. Vlastník známeho  média SeredOnLine Miloš  Majko uverejnil  13. 1. 2021 v diskusii k článku Jána Budaja s názvom „Špina bola a na mnohých miestach ešte stále je hlboko zažratá. Na vyčistenie treba veľa viery a vytrvalosti, ale pôjde to.“  tento diskusný klenot:
 
Anonym 13. januára 2021, 10:21 – o kanalizaciu v obci musi zabojovat v prvom rade SAMOSPRAVA. Nesnazte sa obchadzat tych, ktori si z vysky zastavanej funkcie obchadzanie NEzasluzia. Dajte starostom a primatorom sancu ukazat, ze su dobri, vedia manazovat obec a v ramci toho vyriesia aj …. – kanalizaciu.
 
Ten, kto si tieto slová  M.Majka prečíta musí nadobudnúť dojem, že to, či v obci alebo meste kanalizácia bude, alebo nebude,  záleží na schopnosti starostu alebo primátora. Skutočnosť je úplne iná.
 
Všetky vodárenské spoločnosti na území Slovenskej republiky sa zaoberajú dvoma základnými činnosťami. Dodávkou pitnej vody do verejných vodovodov a zberom odpadovej vody verejnou kanalizáciou a jej následným čistením. Preto sú vlastníkmi a správcami vodovodnej a kanalizačnej siete. Patrí im preto aj  úloha budovať nové siete tam, kde stoja rodinné domy, bytové domy alebo objekty občianskej vybavenosti. Takto bola  pred rokom 2010 vybudovaná v Seredi kanalizácia na Trnavskej ulici alebo na prelome rokov 2015-2016 kanalizácia Horného Čepeňa. Starostovia a primátori môžu o vybudovanie kanalizácie príslušnú vodárenskú spoločnosť akurát tak požiadať. V nových stavebných zónach je budovanie kanalizácie a vodovodu vecou developera a obec, či mesto a ani vodárenská spoločnosť nemajú možnosť niečo do toho povedať. Bodku za vecou dáva v tomto prípade kolaudácia a zmluva o prevzatí kanalizácie do správy oprávneného subjektu.
 
Ministerstvo životného prostredia má na svojej webovej stránke medzi oblasťami svojho pôsobenia uvedené tieto dva materiály: Plán rozvoja verejných vodovodov pre SR  a Plán rozvoja verejných kanalizácii pre SR. Na túto vec sa tzv. „novinár“ svojho priateľa ministra akosi opýtať zabudol. Tak teda ako? Ešte stále si myslíte, že  o vybudovanie kanalizácie musí bojovať v prvom rade SAMOSPRÁVA? Alebo inak. Ak má  o kanalizáciu zabojovať samospráva, na kieho čerta má Ministerstvo životného prostredia plán rozvoja verejných kanalizácií pre SR?
Nevedomosť,  alebo  ako vždy, iba snaha spochybňovať starostov a primátorov?