Situácia je kritická. Slovensko čaká masívne celoplošné testovanie

Situácia je kritická. Slovensko čaká masívne celoplošné testovanie

Zdravie     Iveta Tóthová    
Počas pondelka, 8. januára vláda rokovala o kritickej situácii na Slovensku. Na tlačovej konferencii minister zdravotníctva Krajčí informoval, že  situácia po vianočnom lockdowne nie je stabilizovaná. Jedným z dôvodov je, že neboli dodržiavané opatrenia. Ďalším dôvodom je aj šíriaci sa nový variant koronavírusu, ktorý je infekčnejší. 
 
Pred novinárov sa postavil aj premiér Igor Matovič so slovami: " Ak by súčasný lockdown fungoval ďalej nezmenený, mali by sme rovnaký počet nových prípadov až do očkovania."
 
Premiér Matovič ďalej verejnosti odprezentoval graf o analýze dopadu nezakúpených testov:  "Stúpali sme nahranicu októbra a novembra, kde sme spustili celoplošné testovanie. Z grafu je vidieť, že doslova zlomili väzy vývoju krivky, kam sme smerovali a v priebehu dvoch týždňov sme klesli na úroveň približne 1600 pozitívnych prípadov denne."  Počas vianočných sviatkov bol priemer je 6989 prípadov denne.
 
 
Súčasne nastavený lockdown už nezlomí krivku dole.  Jediným riešením podľa Matoviča je opäť celoplošné testovanie. Spustiť by sa malo od budúceho týždňa a opakovať každý vikend dovtedy, kým sa situácia nezlepší.  "Prvý víkend by mali testovať všetky okresy a následne v tom okrese chcú testovať dovtedy, kým incidencia neklesne pod 0,5 %. Na tomto sa zatiaľ v pondelok neoficiálne dohodla vláda. O ďalšom pláne budú následne ešte rokovať." doplnil Matovič. Problémom je ale nedostatok testov, preto by sa mohlo najbližší víkend testovať iba v najviac postihnutých oblastiach.
 
Tlačovej konferencii sa po rokovaní vlády zúčastnil aj minister financií Eduard Heger, ktorý oboznámil novinárov, že na základe výpočtov rezortu financií stojí Slovensko tvrdý lockdown jednu miliardu eur.
 
O presnom termíne testovania ako aj o konkrétnych odberných miestach budú jednotlivé samosprávy miest a obcí informovať svojich občanov prostredníctvom webových stránok aj mestského rozhlasu.
 
Situácia je kritická. Slovensko čaká masívne celoplošné testovanieSituácia je kritická. Slovensko čaká masívne celoplošné testovanieSituácia je kritická. Slovensko čaká masívne celoplošné testovanie