Ambulantní lekári budú ordinovať dlhšie. Galantská nemocnica už pomáha s Covid pacientmi

Ambulantní lekári budú ordinovať dlhšie. Galantská nemocnica už pomáha s Covid pacientmi

Zdravie     Iveta Tóthová    
V súvislosti so zhoršením epidemiologickej situácie v Trnavskom kraji boli začiatkom januára 2021 prijaté zmeny v poskytovaní zdravotnej starostlivosti. Župa sa dohodla s ambulantnými lekármi pôsobiacimi vo všetkých siedmich okresoch kraja na poskytovaní zdravotnej starostlivosti nad rámec ich ordinačných hodín, a to až do 16. hodiny. Opatrenie má za cieľ znížiť nápor na urgentné príjmy nemocníc.
 
Lekári a kraj prosia ľudí o svedomite dodržiavanie zákazu vychádzania a preventívnych opatrení, z ktorých najefektívnejšie je obmedzenie akékoľvek kontaktu s inými osobami.
 
„S ambulantnými lekármi v kraji sme od začiatku pandémie v pravidelnom kontakte. Vzájomne sa informujeme o aktuálnom vývoji situácie a pružne naň reagujeme, čoho dokladom je aj aktuálne zvýšenie dostupnosti zdravotnej starostlivosti,“ povedal trnavský župan Jozef Viskupič.
 
Z dôvodu presunu časti zdravotníkov na lôžkové časti nemocníc sa činnosť odborných ambulancií v nemocniciach od 4. januára 2021 dočasne obmedzuje, respektíve pozastavuje. Pacientom, ktorí sú sledovaní v odborných ambulanciách v dunajskostredskej, galantskej, piešťanskej, trnavskej a skalickej nemocnici, sú konzultácie i predpisovanie liekov  zabezpečené aj v odborných ambulanciách mimo nemocníc v štandardných ordinačných hodinách. Rozšírený režim fungovania do 16. hodiny je vyhradený na akútne ošetrenia pacientov.
 
Pacientom objednaným na prvé vyšetrenie alebo plánovanú kontrolu sa odporúča vopred telefonicky kontaktovať lekára špecialistu a dohodnúť sa na postupe. V prípade stabilizovaného stavu je možné niektoré plánované kontroly odložiť o pár týždňov bez rizika negatívneho vplyvu na zdravotný stav.
Pokračovane v nastavení pacientov na liečbu lekári vyhodnocujú prioritne telefonicky, pričom v prípade potreby predpisujú lieky elektronicky. Fyzickú kontrolu sa lekári snažia načasovať tak, aby minimalizovali kontakt medzi pacientmi. Neodkladná zdravotná starostlivosť je zabezpečená v plnom rozsahu.
 
 
Galantská nemocnica je od 7. januára 2021 takzvanou červenou nemocnicou, ktorá prijíma pacientov s ochorením Covid-19 z Trnavského a Nitrianskeho kraja. Jej urgentný príjem ostáva k dispozícií pre všetkých pacientov, rovnako aj detské oddelenie s pohotovosťou. Nemocnica bude ďalej zabezpečovať aj pôrody v akútnom režime.
 
Prevozy zabezpečuje Operačné stredisko Záchrannej zdravotnej služby (OS ZZS) do nemocníc od Topoľčian, cez Nové Zámky až po Bratislavu. "Na prevozy sa využívajú ambulancie určené na sekundárne prevozy aj posádky rýchlej zdravotnej pomoci, aj rýchlej lekárskej pomoci, a to za spolupráce poskytovateľov záchrannej služby," uviedla hovorkyňa OS ZZS Alena Krčová. 
 
"Nemocnica v Galante bola postavená v 80- tych rokoch ako záložná nemocnica pre podobné prípady, rovnako ako nemocnica v Malackách, kde môžu očakávať v dohľadnej dobe podobný postup. Patria medzi najmodernejšie vybavené nemocnice na Slovensku s rozsiahlo vybudovanými rozvodmi kyslíka.," vysvetlil primátor Galanty Peter Paška. 
 
Ambulantní lekári budú ordinovať dlhšie. Galantská nemocnica pomáha s Covid pacientmiAmbulantní lekári budú ordinovať dlhšie. Galantská nemocnica pomáha s Covid pacientmiAmbulantní lekári budú ordinovať dlhšie. Galantská nemocnica pomáha s Covid pacientmiAmbulantní lekári budú ordinovať dlhšie. Galantská nemocnica pomáha s Covid pacientmi