O veľkom prekvapení

O veľkom prekvapení

Školstvo a vzdelávanie     ZŠ Komenského    
Tento školský rok sa nám napriek mnohým obmedzeniam podarilo slávnostne otvoriť. Žiakov sme privítali v druhý septembrový deň našou školskou hymnou FRAJERI Z KOMENSKEJ. Dalo by sa povedať, že novou hymnou, ale nebola by to úplne pravda, pretože výraz „nová“ by znamenal, že sme mali nejakú „starú“. A to sme nemali. Počas leta pre ZŠ Jana Amosa Komenského seredská kapela Not yet awake nahrala  historicky prvú školskú hymnu  a tešili sme sa z toho, ako parádne odštartujeme školský rok, ako nás bude sprevádzať na rôznych súťažiach a budeme si ju spievať pri významných udalostiach. Vyšlo nám zatiaľ aspoň to, že hymna je na svete.
 
Sem-tam  počuť na chodbe školy, ako si ju niekto pohmkáva, keďže spievať nemôžeme, niekedy jej melódiu počuť z tried, keď ju žiaci 1. stupňa počúvajú na hodinách hudobnej výchovy.
 
     Niečo  tomu však chýba, stále je to s ňou akési nedokončené, neuzavreté, nenaplnené. Áno, chýbajú jej deti v škole, chýbajú jej hlasy, ktoré by ju uviedli do života a s ktorými by žila. V tejto chvíli  je ako nezabalený darček. Je pre vás super, keď ho dostanete, tešíte sa z neho, ale predsa vám pri ňom chýba očakávanie prekvapenia,  radosť  z jeho rozbaľovania a nadšenie z odhalenia.  A práve toto predvianočné obdobie  je ako stvorené na balenie, tajomné prípravy a očakávania.  Nuž, pracujeme na tom, snažíme sa z nej urobiť dar pre celú školu. Nezaháľame, usilovne pracujeme a našu hymnu balíme do jemných papierov vlastnej kreativity, lepíme ich radami skúsenejších umelcov, zdobíme ju trblietkami nápadov, viažeme mašľou nadšenia, ktorá celý tento proces sprevádza a vyrobí z neho neprehliadnuteľnú nádielku pod vianočným stromčekom. Tešíme sa, pretože je fascinujúce, s akou radosťou to všetko chystáme a chceme sa o túto radosť podeliť aj s našimi žiakmi, ktorí sú doma na dištančnom vzdelávaní. Myslíme na nich, povzbudzujeme ich v domácom štúdiu a môžeme im odkázať, že sa ešte do Vianoc majú na čo tešiť.
 
    Pod vianočným stromčekom našej školy bude tento rok o jeden veľký darček viac. Už nič viac neprezradíme, aby nám neušlo to skutočné vianočné  čaro. Urobte si ešte miesto pod stromčekom, aby sa  tam vošiel aj ten náš darček!                                                 
O veľkom prekvapení