Čaká nás sprísnenie protiepidemických opatrení

Čaká nás sprísnenie protiepidemických opatrení

Zdravie     Iveta Tóthová    
Situácia súvisiaca s ochorením COVID-19 sa u nás v posledných dňoch prudko zhoršuje, rastie počet nakazených aj úmrtí. „Nemocnice na Vianoce zažijú zaťažkávaciu skúšku, tento trend je žiaľ nezvrátiteľný,“ povedal na tlačovej besede minister zdravotníctva Marek Krajčí. Vláda preto v najbližších dňoch  pristupuje k sprísneniu protiepidemických opatrení.
 
 
Od 11. decembra budú zavreté všetky terasy, reštaurácie budú môcť vydávať jedlo iba so sebou.
 
Od 14. decembra sa sprísnia podmienky pre hotely, vleky a lanovky. Hlavný hygienik Ján Mikas informoval, že zjazdovky môžu mať otvorené, ak budú návštevníkov testovať a dezinfikovať priestory. Strediská si môžu vytvoriť mobilné odberové miesta a akceptovať môžu testy, ktoré nebudú staršie ako 72 hodín. AK niekto plánuje byť ubytovaný dlhšie, musí si test po 72 hodinách zopakovať.
 
Od 21. decembra bude platná ďalšia vyhláška, ktorá zatvorí takmer všetky obchody, okrem tých, ktoré predávajú základné potreby a lekárne. Zatvorené budú aj školy, začínajú sa predĺžené prázdniny. Opatrenia budú platiť minimálne tri týždne.
 
Ak sa pandemická situácia dostane pod kontrolu, najmä čo sa týka nemocníc, postupne sa tieto prísne opatrenia budú môcť podľa okresov uvoľnovať. Teda tam, kde bude situácia priaznivá bude lockdown  trvať tri týždne, inde to môže byť o pár týždňov dlhšie.  "Každý okres otvoríme až vtedy, keď budeme môcť pustiť do školy deti bez testovania. Postupne otvoríme aj interiéry reštaurácií,“ dodal premiér Igor Matovič.
 
Kostoly a fitnescentrá môžu zostať otvorené v súčasnom režime, nič sa pre ne nemení. 
 
Od 28. decembra budú všetky firmy nad 500 zamestnancov povinne testovať svojich zamestnancov. Testy a materiál zabezpečí rezort hospodárstva, ktorý ich nakupuje.
 
Obmedzenia v cestovaní  nebudú. V rámci Slovenska sa bude môcť cestovať voľne, takže cestám za rodinami na sviatky by nemalo nič brániť.
 
Čaká nás sprísnenie protiepidemických opatreníČaká nás sprísnenie protiepidemických opatreníČaká nás sprísnenie protiepidemických opatrení