Drevený Betlehem dotvára predvianočnú atmosféru v meste

Drevený Betlehem dotvára predvianočnú atmosféru v meste

Udalosti a ľudia     Iveta Tóthová    
Predvianočnú atmosféru v Seredi tento rok dotvára drevený betlehem, ktorý je od 4. decembra vystavený na Námestí slobody. Samospráva mesta pristúpila k jeho zakúpeniu ešte minulý rok, aby spríjemnila obyvateľom adventné obdobie. Nákup odsúhlasila Komisia sociálna a kultúrna pri MsZ v decembri 2019. Autorom umeleckého diela je maliar a sochár Pavol Zelman, rodák zo Serede. Kompozícia sôch je vyrezaná z topoľového dreva. Ľudské postavy dosahujú výšku 150-180 cm.
 
Betlehem je predovšetkým symbolickým pripomenutím narodenia Ježiša Krista a je už tradičnou súčasťou našej kultúry. Je nositeľom silného príbehu spojeného s dejinami ľudského rodu. Pohľad na betlehem prináša ľuďom pokoj a pokoru.
 
Pavol Zelman sa narodil 26. septembra 1969 v Seredi. Umelecké skúsenosti získaval od akademického sochára Tibora Bártfaya. Maliarstvo študoval na Akadémii výtvarných umení v Prahe. Pôsobil v Bratislave, Trnave, neskôr v Nemecku, Francúzsku a posledných päť rokov v Holandsku, odkiaľ sa vrátil na Slovensko. Jeho tvorba je zastúpená v USA, Nemecku, Holandsku, Anglicku a Japonsku. Pavol Zelman v súčasnosti žije a tvorí v Lučenci.
Drevený Betlehem dotvára predvianočnú atmosféru v mesteDrevený Betlehem dotvára predvianočnú atmosféru v mesteDrevený Betlehem dotvára predvianočnú atmosféru v mesteDrevený Betlehem dotvára predvianočnú atmosféru v mesteDrevený Betlehem dotvára predvianočnú atmosféru v mesteDrevený Betlehem dotvára predvianočnú atmosféru v meste