V decembri dostanú penzisti sľubované trináste dôchodky. Ich výšku zistíte pomocou tabuľky

V decembri dostanú penzisti sľubované trináste dôchodky. Ich výšku zistíte pomocou tabuľky

Udalosti a ľudia     Iveta Tóthová    
Dôchodcovia v minulosti dostávali koncom roka na prilepšenie vianočný príspevok. V tomto roku má príspevok nahradiť takzvaný trinásty dôchodok.
Nárok na 13. dôchodok má každý poberateľ dôchodku, ktorý má v decembri 2020 nárok na výplatu starobného, predčasného starobného, invalidného, vdovského, vdoveckého, sirotského alebo sociálneho dôchodku.
 
O vyplatenie nie je potrebné žiadať. Sociálna poisťovňa ho vyplatí automaticky. Termín výplaty je v decembrovom výplatnom termíne.
 
Sociálna poisťovňa pripravila na svojej internetovej stránke pre poberateľov penzie kalkulačku na výpočet sumy 13. dôchodku v roku 2020. Poberateľ dôchodku do kalkulačky vpíše sumu dôchodku, resp. jednotlivých dôchodkov, ktoré poberá. Po kliknutí na políčko “vypočítať” ihneď zistí, v akej výške mu patrí v tomto roku trinásta penzia. Kalkulačku nájdete TU.
 
 
Trinásty dôchodok v sume od 50 eur do 300 eur dostane budúci mesiac jeden milión 426-tisíc penzistov. Nárok na 300-eurovú trinástu penziu budú mať tí dôchodcovia, ktorí poberajú dôchodkovú dávku vo výške 214,83 eura a menej. Pri penzii v sume 909,28 eura a viac dosiahne trinásty dôchodok 50 eur.  Pri 400 eurovom dôchodku si penzisti prilepšia o 233 eur. Na trináste dôchodky by sa malo v tomto roku zo štátneho rozpočtu vynaložiť 310 miliónov eur.
V decembri dostanú penzisti sľubované trináste dôchodky. Ich výšku zistíte pomocou tabuľky V decembri dostanú penzisti sľubované trináste dôchodky. Ich výšku zistíte pomocou tabuľky