Vianoce sa blížia, nezabudnite napísať Ježiškovi list

Vianoce sa blížia, nezabudnite napísať Ježiškovi list

Udalosti a ľudia     Iveta Tóthová    
Aj v tomto roku môžu deti z celého Slovenska písať prostredníctvom Slovenskej pošty Ježiškovi list. Projekt je určený najmä deťom no zapojiť sa môžu aj dospelí.  Výnimkou nie sú ani Seredčania, ktorí môžu napísať Ježiškovi list so svojimi želaniami alebo mu zaslať kresbu. Slovenská pošta, a. s., organizuje projekt Vianočná pošta od roku 1999 a cieľom je dopriať ľuďom neopakovateľnú atmosféru vianočných zázrakov.  V roku 2019 prišlo na adresu Ježiško 999 99 až 93 429 listov, z toho 83 378 v slovenčine, 9 886 zo zahraničia a 165 od nevidiacich a slabozrakých detí. Deti dostávajú odpovede v slovenskom a v anglickom jazyku, dokonca aj v Braillovom písme. Deti poslali Ježiškovi nielen listy, pohľadnice, vlastné fotografie, kresby ale aj vlastnoručne vyrobené obálky s korálkami či iné prekvapenia. Najmenší list mal rozmery menšie ako 3x3 cm a prišiel zo Žiliny. Najväčší list poslali Ježiškovi deti zo ZŠ a MŠ Horná Ždaňa a meral 20 metrov. Že Vianočná pošta je tradičnou súčasťou nielen detských Vianoc potvrdil aj list od pani Anny v úctyhodnom veku 97 rokov, ktorý sa pridal k tohtoročným výnimočným zážitkom.
 
Ako na to?
 
1. Napíš Ježiškovi list alebo pohľadnicu. Môžeš pridať aj kresbičku.
2. Na obálku alebo pohľadnicu napíš Ježiškovi adresu „Ježiško 999 99“.
3.Nezabudni na obálku listu alebo pohľadnicu uviesť aj svoju adresu.
4.Nalep správnu poštovú známku.
5.List alebo pohľadnicu Ježiškovi pošli z ktorejkoľvek pošty, alebo ju vhoď do poštovej schránky.
6.Čakaj na odpoveď a malý darček od Ježiška
 
Aj tento rok môžete využiť možnosť poslať Ježiškovi pohľadnicu z pohodlia domova. Stačí si na webovej stránke https://pohladnica.posta.sk zvoliť pohľadnicu so šablónou Pošta Ježiškovi, napísať správu a zadať objednávku. Slovenská pošta pohľadnicu vytlačí a doručí Ježiškovi.
 
 
Súťaž
 
Sídlo Vianočnej pošty je v obci Rajecká Lesná, kde sa nachádza najväčší drevený pohyblivý betlehem na svete. Súčasťou slávnostného otvorenia Vianočnej pošty vždy v novembri je aj predstavenie špeciálnej vianočnej poštovej známky. Jej predlohou je najkrajšia z kresieb, ktoré deti posielali Ježiškovi v predchádzajúcom roku. Dôležité je, aby deti svoje kresby posielali na samostatnom hárku papiera, uviedli svoje meno, vek a odkiaľ pochádzajú. Odborná porota bude tohto roku vyberať predlohu vianočnej poštovej známky pre Vianočnú poštu 2021 z kresieb, ktoré deti poslali Ježiškovi v roku 2020.
Vianoce sa blížia, nezabudnite napísať Ježiškovi listVianoce sa blížia, nezabudnite napísať Ježiškovi list