Múdry sa učí z chýb iných, hlupák z vlastných

Udalosti a ľudia     Bc. Ľubomír Veselický    
Slovenské príslovie hovorí „Mladosť – pochabosť“. Pochabosť v tomto kontexte vnímam ako istý stupeň nezrelosti. Možno aj podcenenie určitého rizika. Ak  sa však nezodpovedného správania  dopúšťa 25- ročný človek, musím sa trochu zamyslieť. Tento buď nečíta informácie o meste, čo mu nemožno vyčítať, ale úplne ignoruje fakt, že sprejovanie  objektov je od 1. júla 2005 postihnuteľné zákonom.
 
Kontrola verejných priestorov kamerami v Seredi pri odhaľovaní  sprejerov priniesla svoje ovocie aj v nedávnej minulosti. Seredské novinky  napríklad 10. októbra 2017 priniesli správu, citujem: „Výsledkom práce náčelníka MsP s jeho príslušníkmi bola identifikácia autorov a rozhodnutie primátora stretnúť sa s nimi ako aj s niektorými z ich rodičov. Na stretnutí  adrenalínu chtiví mladí muži uznali, že to čo spravili nebol práve najšťastnejší spôsob skrášlenia oplotenia amfiteátra. Mladí muži súhlasili s tým, že svoje diela premaľujú a oplotenie okolo amfiteátra uvedú do pôvodného stavu. Druhý októbrový týždeň 2017 svoj sľub dodržali.“
 
Vzápätí 11. októbra 2017 sa na stránke Seredských noviniek objavila správa že, ďalší sprejer ničil v Seredi cudzí majetok a polícia ho okamžite odhalila. Okrem iného sa v článku dočítame, citujem:“ Udalosť sa odohrala dňa 7.10.2017 v čase 23,10 hod. kedy bola na kamerovom systéme spozorovaná partia 3 ľudí, z ktorých jeden mladík sprejoval stenu budovy starej pekárne na Čepeňskej ulici. Na miesto bola okamžite vyslaná hliadka Mestskej polície, ktorá zadržala 15 ročného Štefana K., ktorý sa ku skutku priznal. Nakoľko spáchal trestný čin podľa §246 ods.1 TZ je vec postúpená na OOPZ Sereď k ďalšej realizácii. Dodatočne bolo hliadkami MsP zistené, že obdobné grafity – čmáranice, ktoré nasprejoval sú na viacerých budovách a miestach po celom meste.“
 
Máme október 2020. Prechádzajúce odhalenia sprejerov 25 – ročného, už dávno nie mladistvého,  nepresvedčili. Kamera odhalila páchateľa, ktorý (citujem z článku) sprejom poškodzoval fasádu činžiaka na Dolnomajerskej ulici. Na miesto bola následne vyslaná hliadka, ktorá danú osobu zadržala, grafity zadokumentovala a spolu so záznamom z kamery boli dôkazové materiály odovzdané na kriminálnu políciu. Šetrením bolo zistené, že išlo o 25 ročného muža zo Serede, ktorý podobným spôsobom poškodil približne 14 objektov v meste a to napríklad na fasáde polikliniky,  Domu kultúry a  na objekte pri železničnej stanici.
Podľa tlačovej správy z KR PZ v Trnave vyšetrovateľka v Galante vypočula podozrivú osobu v tzv. predprípravnom konaní vo veci podozrenia z prečinu poškodzovania cudzej veci. 25 ročný muž je podozrivý z poškodenia niekoľkých fasád v meste. Polícia vykonáva potrebné procesné úkony, v rámci ktorých bude aj vyčíslená škoda. Vzhľadom na rozsah a dĺžku trvania konania, môže osobe v prípade uznania viny hroziť trest odňatia slobody na 3 až 8 rokov.
Ako ohodnotí príslušný súd konanie nášho obyvateľa,  to sa dozvieme.  Po trestnom stíhaní asi netúžil, ale urobil pre to dosť, aby stíhaný bol.