Škola vyhrala kurz sebaobrany Kobukrav
Škola vyhrala kurz sebaobrany Kobukrav
Kobukrav je určitý spôsob sebaobrany. Technika je ľahko zapamätateľná a účelom je ubrániť seba a zároveň rešpektovať aj zdravie útočníka. Trénerom a spoluzakladateľom sebaobranného systému KOBUKRAV je Tibor Sklut, ktorý je expertom na bezpečnosť. Absolvoval viaceré kurzy sebaobrany v zahraničí.. V posledných rokoch sa venuje sebaobrane pre civilné obyvateľstvo, hlavne pre deti, ženy a seniorov.
V stredu 23.septembra prišiel tréner Sklut do Špeciálnej základnej školy v Seredi na praktický kurz sebaobrany pre deti a zamestnancov. Kurz bol zameraný na prevenciu a na verbálnu obranu a únik v situácii ohrozenia v súvislosti s projektom Bezpečná škola – zvyšovanie bezpečnosti na základných školách. Zapojili sa žiaci 1.-9. ročníka a to v skupinách podľa tried. Škola kurz sebaobrany vyhrala v súťaži, v ktorej sa na základe hlasovania umiestnila na prvom mieste.
Riaditeľka školy Jarmila Žilecká o samotnej súťaži hovorí: „Do súťaže o kurz sebaobrany pre deti a zamestnancov sme sa nezapojili priamo. V máji sme sa rozhodli prispieť prácami našich žiakov do medzinárodnej súťaže v kreslení pre deti „Ja a koronavírus“, ktorú organizovalo OZ Kobukrav z Dunajskej Stredy. Zaslali sme niekoľko vydarených výtvarných prác. Myšlienkou tejto aktivity bolo kresbami si uctiť obete koronavírusu a vytvoriť z nich obrovskú mozaiku, ktorá bude neskôr spracovaná do formy videa a bude sa šíriť po celom svete cez youtube. Slávnostného vyhlásenia výsledkov sme sa nezúčastnili kvôli riziku nákazou COVID19, ktoré je u našich zdravotne znevýhodnených žiakov vyššie. Napriek neúčasti sme sa však dozvedeli od pána Tibora Skluta – organizátora súťaže, že celý projekt „Ja a koronavírus“ bol prihlásený a účastný hlasovania v programe Raiffeisen banky Gesto pre mesto. A práve tam sme hlasovaním prebiehajúcim od 1. augusta do 31. augusta podporili víťazstvo projektu OZ Kobukrav. Následne, keďže radi podporujeme všetky zaujímavé projekty pre deti, sme zistili, že sme v hlasovaní ako škola boli najaktívnejší a získali sme ocenenie od organizátorov – bezplatný celodenný praktický kurz sebaobrany pre žiakov a zamestnancov našej školy, pretože práve takejto činnosti sa OZ Kobukrav venuje."
A prečo si riaditeľka školy myslí, že treba sebaobrane učiť už deti v základnej škole? "Deti od narodenia vychovávame k spolupatričnosti, empatii, sociálnemu cíteniu, vzájomnej pomoci, solidarite, vďačnosti... Učíme ich správať sa slušne, nikomu neubližovať, zvládať emócie, primerane reagovať na podnety, ovládať hnev, výbušnosť... Ale je potrebné podať im informácie aj o tom, čo všetko zlé ich môže v dnešnej dobe postretnúť vonku, keď sa ocitnú sami. Všetci ľudia totiž nie sú vychovávaní rovnako ako oni a nie všetci sa správajú rovnako ako oni. My nesmieme dávať deťom pred oči pri pohľade na okolitý svet iba ružové okuliare a naivne v nich vyvolávať všeobecný pocit bezpečia. Nemôžeme nikomu dovoliť, aby zneužil ich dôveru a mohol im ubližovať Nesmieme dať šancu detskej šikane, obťažovaniu, zneužívaniu a iným abnormálnym javom. Deti musíme od malička primerane a postupne učiť ako sa brániť voči zlým ľuďom. Je potrebné tiež zvyšovať ich samostatnosť a zdravé sebavedomie. Primeraný základný kurz sebaobrany zameraný výhradne na verbálne techniky obrany a únik v situácii ohrozenia považujeme za veľmi vhodné doplnenie programu školy v prevencii proti sociálno-patologickým javom. Akcia sa vydarila, deťom aj učiteľom sa veľmi páčila. Splnila všetky očakávané ciele. Veľmi pekne ďakujeme pánovi Tiborovi Sklutovi – hlavnému trénerovi OZ Kobukrav Dunajská Streda."