Seredčan natočil krátky film o láske, vojne a extrémizme

Seredčan natočil krátky film o láske, vojne a extrémizme

Udalosti a ľudia     Iveta Tóthová    
 
Seredčan Pierre Fabo sa pomaly ale isto dostáva do povedomia filmového priemyslu na Slovensku.  Je autorom niekoľkých úspešných projektov.  Ako režisér má už na svojom konte aj  krátke filmy či videoklipy a je zakladateľom Lexis Production. Spolupracoval so známymi slovenskými hudobníkmi ako Peter Lipa, Sima alebo s kapelou Smola a hrušky.
 
 
Kto je Pierre Fabo
 
Ide o rodeného Seredčana. K filmu a kamere ho to ťahalo od malička. Ako dieťa si vyrobil z papiera kameru a pozeral sa cez ňu na ľudí. V tom čase ešte nevedel presne akým smerom sa jeho život poberie. Ako každý malý chlapec chcel byť hasič alebo policajt. Až keď končil strednú školu zistil, že ho to ku kamere naozaj ťahá. Bavili ho  filmy, divadlá a hlavne natáčanie videí.
 
Preto si za svoje ďalšie štúdium vybral  FMK v Trnave, ktorú aj úspešne ukončil.  Okrem úspešných projektov sa podieľal aj na vzniku krátkych filmov Kobieta a Ulička.
 
Práve posledný spomínaný krátky film Ulička  je v týchto dňoch viac ako aktuálny. Film sa odohráva počas II. svetovej vojny no a práve 29. augusta si pripomíname 76. výročie Slovenského národného povstania.
 
 
Dej filmu
 
Ulička je príbeh o mladej židovke a chlapcovi, ktorý ju miluje v dobe deportácií židov na Slovensku počas 2. svetovej vojny. Natočiť film s takouto tematikou nebolo ľahké. Autori si museli najprv všetko okolo II. svetovej vojny a deportácii židov naštudovať. Navštívili preživších občanov židovského pôvodu, ktorí im porozprávali autentické zážitky z tohto obdobia.  
 
 
Zo zákulisia natáčania
 
Film sa radí medzi krátke filmy a má dĺžku 15 minút. Dôvodom bolo, aby sa s hotovým dielom mohli zúčastňovať rôznych filmových festivalov a prehliadok. Bol natáčaný minulé leto na pevnosti v Komárne a ako Pierr tvrdí natáčanie trvalo iba šesť dní. Scenáristkou filmu bola Andrea Gregušová, podľa ktorej vtesnať takto zložitú tému aj s príbehom do pár minút bolo naozaj náročné.
 
Podľa Pierra Faba výroba filmu nebola drahá, nakoľko sa všetko vyrábalo dobrovoľne. Kostýmy na natáčanie zapožičalo trnavské a nitrianske divadlo a herci sú súčasťou ochotníckeho hudobno-dramatického OZ pri Smoleniciach s názvom Fidlikanti.
 
Premiéra
 
Premiéra filmu je dnes o 18:30 v kine v Smoleniciach.
 
Ukážka
 
SLOVENSKO/ 2020/ réžia: Pierre “Lexis” Fabo
 
Seredčan natočil krátky film o láske, vojne a extrémizme Seredčan natočil krátky film o láske, vojne a extrémizme Seredčan natočil krátky film o láske, vojne a extrémizme Seredčan natočil krátky film o láske, vojne a extrémizme Seredčan natočil krátky film o láske, vojne a extrémizme