Výcvik vojenských potápačov zo Ženijného práporu v Seredi

Výcvik vojenských potápačov zo Ženijného práporu v Seredi

Udalosti a ľudia     Iveta Tóthová    
Na štrkovisku Čierna voda nacvičovali posledný júnový týždeň príslušníci prieskumného potápačského družstva Seredského ženijného práporu  orientáciu pod hladinou. Ponorili do hĺbky 32 metrov a podľa azimutu plávali k stanovenému cieľu. "Potápač má pod hladinou vždy dvoch nepriateľov, tým prvým je VODA, a tým druhým je samotný POTÁPAČ. Preto kladieme obrovský dôraz na to, aby boli vojenskí potápači výborne fyzicky pripravení a psychicky odolní", skonštatoval  rotmajster Michal Ščepko.
 
Vojenskí potápači pravidelne absolvujú cvičenia zamerané nielen na orientáciu ale zdokonaľujú sa aj v práci s navigačným a signalizačným lanom či s navijakom. Tieto zručnosti môžu využiť v situáciách najmä pri záchrane obyvateľov a ich majetku počas povodní. Výcvik v zimnom období má aj ďalší význam – vojenskí potápači môžu byť v prípade potreby nasadení napríklad na trhanie ľadu na riekach v takých situáciách, kedy sú  ohrozené piliere mostov alebo hydrotechnické stavby. Štrkovisko Čierna voda neďaleko Galanty a Hlboké jazero pri Senci majú na výcvik potápačov ideálne podmienky.
Výcvik vojenských potápačov zo Ženijného práporu v SerediVýcvik vojenských potápačov zo Ženijného práporu v SerediVýcvik vojenských potápačov zo Ženijného práporu v SerediVýcvik vojenských potápačov zo Ženijného práporu v SerediVýcvik vojenských potápačov zo Ženijného práporu v SerediVýcvik vojenských potápačov zo Ženijného práporu v SerediVýcvik vojenských potápačov zo Ženijného práporu v SerediVýcvik vojenských potápačov zo Ženijného práporu v SerediVýcvik vojenských potápačov zo Ženijného práporu v SerediVýcvik vojenských potápačov zo Ženijného práporu v SerediVýcvik vojenských potápačov zo Ženijného práporu v SerediVýcvik vojenských potápačov zo Ženijného práporu v SerediVýcvik vojenských potápačov zo Ženijného práporu v SerediVýcvik vojenských potápačov zo Ženijného práporu v SerediVýcvik vojenských potápačov zo Ženijného práporu v Seredi