Brankári v akadémii.

Brankári v akadémii.

Šport     ŠKF Sereď - akadémia    
Byť brankárom je náročnou úlohou. Nie je to len stáť v bráne a čakať kedy na vás vystrelia loptu. Je to o zodpovednosti a poctivej pripravenosti každého brankára. Veď práve on svoje mužstvo dokáže podržať v kritických situáciách. Brankárske tréningy sa však od bežných tréningov, ktoré má zvyšok tímu trošku líšia.
Ako je to u nás v Seredi? Vieme, že dobrá príprava je polovica úspechu. Preto našim brankárom poskytujeme plnohodnotné tréningy, aby ich brankársky talent mohol rásť a potom to na ihrisku poriadne ukázali.
Okrem klasických tréningov so svojim mužstvom majú v Seredi brankári špecializované   brankárske tréningy, ktoré sú zamerané na celkový rozvoj brankárskych schopností. Zúčastňujú sa ho brankári od kategórie U12 až po kategóriu U19 pod vedením Jozefa Košovana.
Jozefa sme sa spýtali pár otázok:
Jozef, na čo sa hlavne sústreďujete pri brankárskych tréningoch?
„Na tréningoch sa hlavne sústreďujeme na všeobecnú koordináciu, správnu techniku chytania, pohybu, kopaciu techniku a vystupovanie.“
Ako prebiehajú brankárske tréningy?
„Brankári sú rozdelení do dvoch skupín, kde každá skupina absolvuje po dve tréningové jednotky za týždeň.“
Myslíte si, že máte medzi svojimi zverencami potencionálneho hráča pre A-mužstvo?
„Určite áno. Máme vo svojich radoch veľmi šikovných brankárov, ktorí ešte majú čo ukázať.“
Aké vlastnosti by mal mať podľa Vás každý dobrý brankár?
„Je to súhra viacerých vlastností, ale predovšetkým je to sebavedomie a rozvaha v zlomových momentoch.
Spomínaná kategória U19 dostáva v Seredi svoju šancu ukázať, čo vie. Jej brankári sa totižto zúčastňujú aj spoločných tréningov s A-mužstvom, pod vedením Rolanda Praja, ktorý im odovzdáva to najcennejšie čo má, a to svoje skúsenosti.
Rolanda Praja sme sa spýtali pár otázok:
Roland ako vnímate posun dorasteneckých brankárov do tréningov A-mužstva?
„Po vzniku mládežníckej akadémie sme sa dohodli, že budeme dávať príležitosť mladým talentom aby mali možnosť vyskúšať si tréningy a atmosféru prípravy profesionálnych hráčov. Zároveň im dávame možnosť osobného a profesionálneho rastu a rozvíjania ich potenciálu.
Aj takýmto spôsobom sa snažíme objaviť talenty, ktoré by mohli do budúcna nastúpiť za naše A-mužstvo. Veríme, že tréningami s A-mužstvom si mladší chalani osvoja nové futbalové techniky, budú viac odvážni, čo sa následne prejaví aj v zápasoch  na ihrisku.“
Vidíte na tréningoch v niekom  potenciál do budúcnosti? Myslíte si, že v blízkej budúcnosti dostane v Seredi svoju šancu aj brankár z mládežníckej akadémie?
„Výchova brankára si vyžaduje dlhodobú systematickú prácu z oboch strán. To znamená zodpovedný prístup ako trénera, tak aj ich zverencov. Veľmi dôležitý je výber talentov, kde treba prihliadať na herné zručnosti jednotlivcov, ich vrodené predpoklady a ich osobnosť. Ďalším krokom je rozvoj týchto daností a učenie všetkých herných činností, ktoré brankár musí ovládať. Samozrejme je to podmienené aj psychomotorickými a senzitívnymi obdobiami vývinu mladých športovcov. U nás v Seredi sme nastúpili na túto náročnú a dlhodobú prácu s mládežou a veríme, že časom sa nám podarí začleniť do ligového mužstva viacero našich odchovancov. V spolupráci s mládežníckymi trénermi postupne zaraďujeme do prípravy s A mužstvom niektorých mladých talentovaných brankárov, ktorí majú potenciál v budúcnosti presadiť sa.
 
Úlohou nás trénerov je vychovať čo najviac mladých športovcov, ktorí budú spĺňať kritériá profesionálnych športovcov a budú úspešný na domácej ale aj zahraničnej futbalovej scéne.“
Brankári  v  akadémii.Brankári  v  akadémii.