Ministerka kultúry si prezrela seredský kaštieľ a okolitý park

Ministerka kultúry si prezrela seredský kaštieľ a okolitý park

Udalosti a ľudia     Iveta Tóthová    
Ministerka kultúry Natália Milanová prijala v rámci návštevy Múzea holokaustu pozvanie primátora mesta Martina Tomčányiho na obhliadku seredského kaštieľa.
 
Táto národná kultúrna pamiatka roky chátra a zatiaľ sa stále nedarí nájsť finančné prostriedky na jej obnovu. Mesto niekoľkokrát žiadalo o dotáciu, vždy splnilo podmienky výzvy, no doteraz pre Sereď žiadne finančné prostriedky schválené neboli. Odborná komisia aj tento rok rozhodla, že mesto Sereď dotáciu nedostane. Odborná komisia nemusí uviesť dôvody pridelenia alebo nepridelenia dotácie. 
 
 
Seredský kaštieľ len za uplynulé  roky navštívili na pozvanie primátora niekoľkí ministri: bývalý minister kultúry Marek Maďarič, bývalý minister financií Peter Kažimír aj bývalá ministerka kultúry Ľubica Laššáková a včera i súčasná ministerka kultúry Natália Milanová.  Na Slovensku je množstvo pamiatok v podobnom stave a hoci každý chápe potrebu ich záchrany, všetci svorne tvrdia, že peňazí na ich obnovu je žalostne málo.
 
 
Ministerka Milanová si kaštieľ prezrela so záujmom. Primátor Tomčányi ju oboznámil nielen s históriou ale aj so všetkými krokmi, ktorými sa mesto snaží už niekoľko rokov pamiatku zachrániť, vrátane dlhoročného súdneho sporu s cirkvou, ktorá si na kaštieľ a park nárokovala a preto sa mesto roky počas sporu nemohlo o akúkoľvek dotáciu uchádzať.  Problém je dlhodobý a týka sa celého Slovenska - obcí a miest , ktoré dostali do vienka síce na papieri pamiatky, ale v skutočnosti ide o desaťročia neudržiavané a zdevastované nehnuteľnosti, ktoré vlastnil štát. Treba sa opýtať starostov a primátorov na ťažkopádne nadstavené podmienky verejného obstarávania, námietky neúspešných uchádzačov, neúmerné požiadavky pamiatkárov, nutnosť používania dobových materiálov, kontroly Úradu pre verejné obstarávanie a pod.  A vlastná  rekonštrukcia z finančného hľadiska ( cca 40 mil.eur ) je z vlastných zdrojov v tomto konkrétnom prípade  nereálna.
 
 
Ministerka si našla čas aj na malú prechádzku po parku. Okolitá príroda ju očarila nielen množstvom stromov a zelene ale aj rozlohou pred aj za kaštieľom. Udržiavané okolie, pekné detské ihrisko a pamätníky sú podľa nej iba bonusom pre návštevníkov parku.   Spoločne s primátorom si prezreli a posedeli v amfiteáteri, kde sa v posledných rokoch konali koncerty a podujatia s niekoľko tisícovou návštevnosťou.
 
V súčasnej situácii je každému jasné, že nie je možné sľubovať vôbec nič. Mesto sa bude naďalej trpezlivo  uchádzať o granty, podobne ako stovky ďalších obcí a miest  ale či budú podporené je len a len na odbornej komisii.  Milá návšteva skončila tesne poobede a ministerka povedala, že táto návšteva určite nie je posledná a rada príde do Serede opäť.   
Ministerka kultúry si prezrela seredský kaštieľ a okolitý parkMinisterka kultúry si prezrela seredský kaštieľ a okolitý parkMinisterka kultúry si prezrela seredský kaštieľ a okolitý parkMinisterka kultúry si prezrela seredský kaštieľ a okolitý parkMinisterka kultúry si prezrela seredský kaštieľ a okolitý parkMinisterka kultúry si prezrela seredský kaštieľ a okolitý parkMinisterka kultúry si prezrela seredský kaštieľ a okolitý parkMinisterka kultúry si prezrela seredský kaštieľ a okolitý parkMinisterka kultúry si prezrela seredský kaštieľ a okolitý park