Socha sv.Vendelína sa dočkala svojej opravy

Socha sv.Vendelína sa dočkala svojej opravy

Rozvoj a výstavba     Iveta Tóthová    
 
Socha sv.Vendelína stojí na Čepeňskej ulici, pri križovatke ulíc A.Hlinku – Vojanská ( pri „Rybe „ ).  Bola zhotovená v roku 1874 a je ohradená kovovou secesnou ohrádkou. Zub času sa podpísal na zovňajšku sochy a jej reštaurácia bola už nejaký čas viac ako potrebná. Mesto oslovilo farský úrad a dohodli sa na financovaní jej obnovy.  Po rokoch sa teda sv. Vendelín dočkal svojej opravy a odteraz môže ďalšie roky hrdo stáť na svojom mieste.
 
Svätý Vendelín alebo Svätý Vendelín z Trieru sa narodil okolo roku 550 a umrel  pravdepodobne v roku  617. Je považovaný za nemeckého svätca. Sv.Vendelín je patrónom pastierov, roľníkov, polí a ochrancu dobytka pred morom. Na sochách je väčšinou zobrazovaný ako mladý pastier s dobytkom a ovcami, s pastierkou palicou a kapsou, ružencom, či knihou, lopatou alebo aj korunou.
 
Socha sv.Vendelína sa dočkala svojej opravySocha sv.Vendelína sa dočkala svojej opravySocha sv.Vendelína sa dočkala svojej opravySocha sv.Vendelína sa dočkala svojej opravySocha sv.Vendelína sa dočkala svojej opravySocha sv.Vendelína sa dočkala svojej opravy