10. mája oslavujeme Deň matiek

10. mája oslavujeme Deň matiek

Udalosti a ľudia     Iveta Tóthová    
Deň matiek je dňom, kedy vzdávame úctu matkám a materstvu. Na Slovensku sa Deň matiek vždy oslavuje druhú májovú nedeľu. Tento rok vychádza dátum na 10. mája.
 
Deň matiek sa neoslavuje všade rovnako. Spolu so Slovenskom ho v rovnaký deň oslavujú aj v Česku, Spojených štátoch, Kanade, približne v polovici krajín EÚ a niektorých ďalších vo svete. V Írsku ho oslavujú štvrtú pôstnu nedeľu. Francúzi majú Deň matiek poslednú májovú alebo prvú júnovú nedeľu. Maďari, Španieli, Portugalci a Lotyši zase prvú májovú nedeľu. V balkánskych krajinách dokonca spájajú Deň matiek s MDŽ.
 
História tohto dňa siaha do 17. storočia, kedy sa obdoba Dňa matiek zrodila v Anglicku. Nešlo však o tradičné obdarovanie matiek, ale skôr o takzvaný návštevný deň v pôstnom období pred Veľkou nocou. Chudobnejší ľudia pracovali v mestách a svoje matky navštevovali počas nedele. Aj preto tento deň volali Nedeľa matiek alebo Materská nedeľa.
 
Oficiálne však vznikol v USA na pamiatku ženy menom Anna Reevers Jarvisová, ktorá pochádzala z Philadelphie. Táto matka 11-tich detí bojovala, respektíve sa angažovala za práva matiek počas americkej občianskej vojny. Po jej smrti v tomto boji pokračovala aj jej dcéra, ktorá sa o zavedenie Dňa matiek pokúšala prostredníctvom kampane.
 
Kampaň bola úspešná a skončila v roku 1911. Avšak Deň matiek bol oficiálne vyhlásený za národný sviatok, počas ktorého sa verejne vyjadruje láska a úcta k matkám, až v roku 1914. Neoficiálne sa symbolicky oslavoval už od zahájenia kampane. V priebehu nasledujúcich rokov sa rozšíril aj do ďalších krajín sveta.
 
Redakcia Seredských noviniek želá všetkým mamám, mamičkám či maminkám krásny Deň matiek. Nech Vás obklopuje toľko šťastia a radosti, koľko lásky rozdávate svojim najbližším.
 
 
10. mája oslavujeme Deň matiek10. mája oslavujeme Deň matiek