Uctili si pamiatku obetí II. svetovej vojny

Uctili si pamiatku obetí II. svetovej vojny

Udalosti a ľudia     Iveta Tóthová    
Dňa 5. mája sa pri Pamätníku osloboditeľov v Seredi konalo spomienkové stretnutie pri príležitosti 75. výročia ukončenia druhej svetovej vojny.Tento najkrvavejší konflikt v dejinách ľudstva sa v Európe skončil 8. mája 1945, keď v Karlshorste pri Berlíne, v hlavnom veliteľstve sovietskych vojsk bojujúcich na území Nemecka, podpísali dokument o bezpodmienečnej kapitulácii hitlerovského Nemecka a o zastavení bojov nemeckých vojsk. Kapitulácia nadobudla platnosť 9. mája. Podpis znamenal koniec 2. svetovej vojny v Európe, miestne boje však pokračovali až do 15. mája. Druhá svetová vojna sa začala 1. septembra 1939. Odhaduje sa, že v nej zahynulo najmenej 50 miliónov ľudí, hlavne civilného obyvateľstva, 35 miliónov ľudí utrpelo zranenia. Materiálne škody boli nevyčísliteľné. Vojnový konflikt pokračoval v Ázii, v auguste zvrhli Američania atómové bomby na japonské mesta Hirošimu a Nagasaki. Druhá svetová vojna sa definitívne skončila 2. septembra 1945 podpísaním japonskej kapitulácie.
 
Každý rok si v Seredi pri Pamätníku osloboditeľov pripomíname pamiatku všetkých hrdinov II. svetovej vojny. Tento rok v úzkom kruhu položili veniec na znak úcty Ján Račkovič - tajomník miestnej organizácie Slovenského zväzu protifašistických bojovníkov, Ondrej Urban - predseda klubu vojakov SR v Seredi a Štefan Jangl - prezident UN Veteran Slovakia.
 
 
Uctili si pamiatku obetí II. svetovej vojnyUctili si pamiatku obetí II. svetovej vojnyUctili si pamiatku obetí II. svetovej vojnyUctili si pamiatku obetí II. svetovej vojnyUctili si pamiatku obetí II. svetovej vojnyUctili si pamiatku obetí II. svetovej vojnyUctili si pamiatku obetí II. svetovej vojny