Od stredy sa otvárajú ďalšie obchody a prevádzky. Slovensko uvoľňuje druhú a tretiu fázu otvorenia ekonomiky

Od stredy sa otvárajú ďalšie obchody a prevádzky. Slovensko uvoľňuje druhú a tretiu fázu otvorenia ekonomiky

Ekonomika     Iveta Tóthová    
Vzhľadom na priaznivý vývoj so šírením koronavírusu na Slovensku sa od stredy 6. mája spájajú fázy číslo 2 a 3. Tým pádom budú otvorené ďalšie obchody, služby a prevádzky. “Vzhľadom na to, že sme dokázali výskyt výrusu znížiť na absolútne minimum, nad očakávania sme dokázali byť úspešní a vďaka ľuďom, ktorí opatrenia rešpektovali a Slovensko sme posunuli k tomu, že sme veľmi blízko k tomu, že sme tento vírus zvládli” povedal Igor Matovič.
 
Na Slovensku budú otvorené nasledovné obchody a prevádzky, ale za dodržiavania stále prísnych pravidiel:
 
– Ubytovanie (krátkodobé, jedlo na izbu, s WC a kúpeľňou,  bez iných služieb, po odchode hosťa izba 24 hodín voľná)
 
– Kaderníctva, holičstvá, pedikúry a manikúry, kozmetika a soláriá (podľa podmienok)
 
– Vonkajšie turistické atrakcie
 
– Taxislužby (podľa podmienok)
 
– Bohoslužby (podľa podmienok)
 
– Svadby (podľa podmienok)
 
– Obchody a služby (dezinfekcia rúk, 25 m2 na zákazníka a 2 m odstupy)
 
– Verejné stravovanie (vonkajšie terasy, okraje stolov 2 m od seba, dezinfekcia dotykových plôch po každom zákazníkovi, max. 2 ľudia pri stole alebo rodičia s deťmi, na WC dezinfekcia dotykových plôch každú hodinu, na WC k dispozícii dezinfekcia na ruky a jednorázové utierky, zákaz sušičov rúk)
 
– Rehabilitačné služby, len suché procedúry
 
– Múzeá, galérie, knižnice a výstavné siene (podľa podmienok)
 
 
Premiér na tlačovej konferencii informoval, že vzhľadom na uvoľnenie otvárania prevádzok sa výrazne zvýšia kontroly dodržiavania stanovených hygienických podmienok. Naďalej platí zákaz stretávania sa na verejnosti mimo osôb žijúcich v spoločnej domácnosti.

"Takzvaná štvrtá, posledná fáza uvoľňovania pravidiel nenastane, vzhľadom na inkubačnú dobu vírusu, skôr ako za 14 dní. V tejto fáze sú totiž zariadenia s veľmi veľkým epidemiologickým rizikom,"  dodal predseda vlády SR. Obchody podľa jeho slov však zostávajú až do odvolania každú nedeľu zatvorené.
Od stredy sa otvárajú ďalšie obchody a prevádzky. Slovensko uvoľňuje druhú a tretiu fázu otvorenia ekonomikyOd stredy sa otvárajú ďalšie obchody a prevádzky. Slovensko uvoľňuje druhú a tretiu fázu otvorenia ekonomiky