Chýba Vám atmosféra 1. mája ? Pripomeňme si predchádzajúce ročníky

Chýba Vám atmosféra 1. mája ? Pripomeňme si predchádzajúce ročníky

Udalosti a ľudia     Iveta Tóthová    
Každý rok 1. mája oslavujeme Sviatok práce. Samozrejme už to nie sú oslavy ako v minulosti, keď od rána hrala v meste dychová hudba, v oknách sme mali vyvesené vlajky a ulicami prechádzal prvomájový sprievod. Dnes už nikto nemáva mávadlami, neskanduje tradičné heslá ako: Nech žije KSČ! alebo So Sovietskym zväzom na večné časy!  V súčasnej dobe sú oslavy 1. mája skôr príjemným posedením na námestiach alebo amfiteátroch. Presne tak trávime tento sviatok už niekoľko rokov aj v Seredi.
 
Z histórie:
 
Prvýkrát sa na Slovensku konali oslavy 1. mája už v roku 1890. Tradícia osláv vychádza z udalostí, ktoré sa stali koncom 19. storočia v Amerike. . V októbri 1884 prijal zjazd americkej odborovej organizácie uznesenie, že do 1. mája 1886 by sa mal stať štandardom osemhodinový pracovný čas. Keďže sa to zamestnávateľom nepáčilo, v roku 1886 sa všade v USA, od New Yorku po San Francisco zdvihla vlna demonštrácií. Do ulíc vyšlo 1. mája 40 000 štrajkujúcich. Štrajky pokračovali ešte dva dni, ale 3. mája využila polícia stretnutie štrajkujúcich so štrajkokazmi a začala paľbu do robotníkov, pričom šesť osôb bolo zabitých a päťdesiat ťažko ranených. Po krvavých udalostiach v Chicagu rozpútali úrady v celých USA štvanice proti robotníckemu hnutiu a masovo zatýkali.
 
Opatrenia Vlády SR z dôvodu pandémie už od marca zakazujú organizovať akékoľvek podujatia a preto sa tento rok oslavy 1.mája konať nebudú. Tak si aspoň pripomeňme skvelú atmosféru z predchádzajúcich štyroch ročníkov.
 
Chýba Vám atmosféra 1. mája ? Pripomeňme si predchádzajúce ročníkyChýba Vám atmosféra 1. mája ? Pripomeňme si predchádzajúce ročníkyChýba Vám atmosféra 1. mája ? Pripomeňme si predchádzajúce ročníkyChýba Vám atmosféra 1. mája ? Pripomeňme si predchádzajúce ročníkyChýba Vám atmosféra 1. mája ? Pripomeňme si predchádzajúce ročníkyChýba Vám atmosféra 1. mája ? Pripomeňme si predchádzajúce ročníkyChýba Vám atmosféra 1. mája ? Pripomeňme si predchádzajúce ročníkyChýba Vám atmosféra 1. mája ? Pripomeňme si predchádzajúce ročníkyChýba Vám atmosféra 1. mája ? Pripomeňme si predchádzajúce ročníkyChýba Vám atmosféra 1. mája ? Pripomeňme si predchádzajúce ročníkyChýba Vám atmosféra 1. mája ? Pripomeňme si predchádzajúce ročníkyChýba Vám atmosféra 1. mája ? Pripomeňme si predchádzajúce ročníkyChýba Vám atmosféra 1. mája ? Pripomeňme si predchádzajúce ročníkyChýba Vám atmosféra 1. mája ? Pripomeňme si predchádzajúce ročníkyChýba Vám atmosféra 1. mája ? Pripomeňme si predchádzajúce ročníky