Inštalácia zavlažovacích vakov na území mesta

Inštalácia zavlažovacích vakov na území mesta

Životné prostredie a príroda     Iveta Tóthová    
 
Minulý rok oddelenie životného prostredia na MsÚ v Seredi skúšobne nainštalovalo na novovysadených stromoch novinku - zavlažovacie vaky TREEGATOR. Celkovo bolo zakúpených a inštalovaných 10 ks  v hodnote 314,- €.
 
 
Sú to plastové vaky, ktoré sa pomocou zipsu upevňujú okolo kmeňa stromu. V hornej časti vaku je napúšťací otvor, ktorým sa vak plní. Objem vaku je cca 55 – 57 litrov v závislosti od veľkosti priemeru  kmeňa stromu. V spodnej časti vaku sú malé otvory, z ktorých voda pomaly vyteká. Pomalé vytekanie vody (5 – 9 hodín) umožňuje pozvoľné vsakovanie vlhkosti do pôdneho profilu. Stromy ju dokážu lepšie vstrebať a využiť. Vak navyše strom trochu pritieni a tým ho chráni pred prudkým slnkom  a vysušením.
 
 
Keďže sa vaky osvedčili mesto sa rozhodlo v ich inštalácii pokračovať. Tento rok bolo zakúpených ďalších 50 ks za 1 356,- €, ktoré sú postupne pracovníkmi mesta inštalované k mladým stromčekom. Tie z nich počas obdobia sucha budú čerpať vlahu, čo podporí ich rast.
 
 
Inštalácia zavlažovacích vakov na území mestaInštalácia zavlažovacích vakov na území mestaInštalácia zavlažovacích vakov na území mestaInštalácia zavlažovacích vakov na území mestaInštalácia zavlažovacích vakov na území mestaInštalácia zavlažovacích vakov na území mestaInštalácia zavlažovacích vakov na území mestaInštalácia zavlažovacích vakov na území mestaInštalácia zavlažovacích vakov na území mestaInštalácia zavlažovacích vakov na území mestaInštalácia zavlažovacích vakov na území mestaInštalácia zavlažovacích vakov na území mestaInštalácia zavlažovacích vakov na území mesta