Rodák zo Serede a nádejná basketbalová hviezda mieri za oceán

Rodák zo Serede a nádejná basketbalová hviezda mieri za oceán

Šport     Iveta Tóthová    
 
 
Rodák zo Serede a nádejná basketbalová hviezda Rastislav Šipkovský  rozšíri v budúcej sezóze basketbalovú súťaž NCAA.
Tento  19-ročný športovec sa dohodol na spolupráci s tímom Hartford Hawks.
 
Rastislav  pochádza zo Serede, kde s basketbalom aj začal. Ako dieťa vyskúšal rôzne športy: tenis, ping-pong, futbal až sa prihlásil do basketbalového krúžku. Na tento šport ho predurčovala aj jeho výška, dnes meria cca 2m. Trénerka Čomajová v ňom videla veľký potenciál a zdá sa, že sa nemýlila. V Seredi hral 4 roky až prišla ponuka prestúpiť do IMC Slovakia Považská Bystrica.  Ako pre televíziu TA3 povedal, nebolo to ľahké rozhodnutie, pretože bol v tom čase iba  dieťa. No dnes nič neľutuje. Mimo domova dospel a stal sa samostatným. Následne odohral dve sezóny v  medzinárodnej basketbalovej akadémii v Česku. Tu sa naučil brať basketbal už nie ako koníček ale niečo čomu sa chce venovať v budúcnosti.
 
 
Do Česka za ním pricestoval hlavný tréner univerzitného basketbalu Hartford Hawks John Gallagher. Prišiel, aby ho spoznal a videl v akcii. Po dvoch dňoch sa rozhodol a ponúkol mu plné štipendium na University of Hartford v štáte Connecticut. Jeho ďalšia športová kariéra teda bude pokračovať v zámorí. Hoci je Rasťo skromný, pre Seredské novinky priznal, že je hrdý na tento úspech.  Každý rok sa rozdá cca 1000 štipendií do univerzitného basketbalu D1 (iba z New Yorku sa hlási 10 000 hráčov).
 
 
Pred samotným rozhodnutím na univerzitu nastúpiť  Rasťo najprv do Connecticutu  vycestoval, pozrel si školu, haly aj samotné tréningy.  Pre TA3 povedal,  bolo to niečo neskutočné.  „Túto univerzitu som si vybral aj preto, lebo tam budem so svojim veľmi dobrým kamarátom. Majú krásnu halu a na zápasy chodí pozerať veľa ľudí“.  Pre naše noviny Rasťo dodal aj ďalší dôvod: " Hartford som si vybral aj preto, že odbor business na tejto škole je radený medzi najlepšie v celom USA." Denný režim bude mať rodák zo Serede zrejme dosť náročný. Doobeda bude mať pravdepodobne štúdium, ďalej  jeden – dva tréningy denne a to  individuálne i spoločné a čo ho teší je, že bude mať halu sám pre seba, kde môže chodiť trénovať v ktorúkoľvek hodínu.
 
Jeho najväčším snom je samozrejme stať sa raz hráčom NBA, no nateraz má skromnejšie ciele. Byť úspešný v nejakej menšej profi lige v Európe. Či sa jeho sen splní, uvidíme o niekoľko rokov.
 
Rodák zo Serede a nádejná basketbalová hviezda mieri za oceánRodák zo Serede a nádejná basketbalová hviezda mieri za oceánRodák zo Serede a nádejná basketbalová hviezda mieri za oceánRodák zo Serede a nádejná basketbalová hviezda mieri za oceánRodák zo Serede a nádejná basketbalová hviezda mieri za oceánRodák zo Serede a nádejná basketbalová hviezda mieri za oceán