Iný pohľad na most spájajúci Sereď a Šintavu

Iný pohľad na most spájajúci Sereď a Šintavu

Životné prostredie a príroda     Iveta Tóthová    
 
Most vedúci ponad rieku Váh a spájajúci Sereď so Šintavou stojí na svojom mieste už desaťročia. Využívajú ho nielen vodiči či chodci ale je vďačným objektom aj pre fotografov a kameramanov.
 
Miroslav Šimek  natočil most z vtáčej perspektívy. Tak divákom ponúkol zaujímavý pohľad na jednu z dominánt nášho mesta.
 
Mimochodom viete, že most vlani oslávil 60 rokov?  Do prevádzky bol daný 30. augusta 1959.  Podľa Rastislava Petroviča  sa tak  stalo  v rámci osláv 15. výročia Slovenského národného povstania za účasti povereníka dopravy Karola Fajnora. Nahradili ním provizórny most, ktorý dovtedy spájal Sereď so Šintavou. Nový šesťoblúkový most má dĺžku 360 metrov a šírku 12,6 metra. Postavili ho v rokoch 1956 – 1959 z prefabrikátov, ktoré vyrábali v šintavskom Priemstave. Autorom projektu mosta je slovenský architekt Emil Belluš (ktorý je známy aj ako autor Kolonádového mosta v Piešťanoch) a český statik Ing. Josef Wünsch. Z technického hľadiska je seredský most prvým a posledným československým predpätým segmentovým železobetónovým mostom. Mostné piliere zdobia štylizované erby miest, cez ktoré preteká rieka Váh.
 
Otvorenie mosta pri ceste na seredskej strane pripomínal aj malý pamätník z roku 1959. Dnes je nezvestný. Kamenné obrubníky cesty na moste boli poškodené pásmi sovietskych tankov 21. augusta 1968. Dnes ich stopy už nenájdeme, obrubníky neskoršie vymenili za súčasné betónové. 
 
 
Kliknutím na tento fb odkaz Slavmiro - Photo Gallery môžete sledovať ďalšiu tvorbu tohto kreatívneho fotografa a kameramana. Miroslav má totiž do budúcna veľa plánov,  okrem iného aj napríklad natočiť stredometrážny (cca 15 min) fantazijno-apokalypticky film z Niklovky. Ako nám povedal: "Ak sa niekto v Seredi cíti na dobrý príbeh či scenár, rád to zfilmujem podľa jeho námetu. Už teraz sa teším na prípadnú spoluprácu".
 
 
 
Iný pohľad na most spájajúci Sereď a ŠintavuIný pohľad na most spájajúci Sereď a ŠintavuIný pohľad na most spájajúci Sereď a ŠintavuIný pohľad na most spájajúci Sereď a ŠintavuIný pohľad na most spájajúci Sereď a Šintavu