Nové nariadenia vlády. Najzásadnejšia zmena je zatvorenie všetkých obchodov v nedeľu

Nové nariadenia vlády. Najzásadnejšia zmena je zatvorenie všetkých obchodov v nedeľu

Udalosti a ľudia     Iveta Tóthová    
 
Premiér Igor Matovič na dnešnom brífingu predstavil nové opatrenia, ktoré budú platné na celom území SR. Celkovo je ich 40. Uverejňujeme te najzásadnejšie :
 
-Všetky obchody budú v nedeľu  zatvorené. Tieto dni by mali prevádzky využiť na dôkladnú dezinfekciu. Ďalším dôvodom je aj vyčerpanosť predavačov a predavačiek..
 
-Otváracie hodiny pre dôchodcov sa zjednotili na čas od 9:00 do 12:00 hodiny. Tieto hodiny boli vybrané s ohľadom na tých, ktorí za nákupmi cestujú MHD a v tomto čase je väčšina pracujúcich v práci a hromadné dopravné prostriedky sú najmenej vyťažené.
 
-Premiér vyzýva ľudí, aby dodržiavali bezpečný 2-metrový odstup jeden od druhého, a to nie len v obchodoch, ale aj vonku a všade, kde sa ľudia môžu stretnúť.
 
-Na verejnosti je povinné nosenie rúšok.
 
-Igor Matovič zároveň vyzval dôchodcov, aby necestovali hromadnou dopravou. Taktiež sa ruší doprava zadarmo pre študentov, pokiaľ ostávajú školy zatvorené.
 
-Premiér zároveň chce, aby štát mohol využívať údaje od operátorov o pohybe SIM kariet v mobilných telefónoch.
 
-Pred každou nemocnicou, kde sa robia odbery, sa zriadia drive through, kde podozrivým z nákazy odoberú vzorku  priamo z auta. Takýmto spôsobom je možné spraviť okolo 70 odberov denne, uviedol Matovič. 
 
-Vláda poverila odborníkov sumarizovať opatrenia v okolitých štátoch a tie, ktoré boli najviac efektívne preberú do praxe aj na Slovensku.
 
-Svoju činnosť sú povinné prerušiť aj denné stacionáre pre seniorov.
 
-Mestá a obce majú zabezpečiť zásobovanie seniorov základnými potravinami a liekmi. ( v tomto smere vedenie mesta Sereď tento krok učinilo už pred niekoľkými dňami )
 
 
 
Nové nariadenia vlády. Najzásadnejšia zmena je zatvorenie všetkých obchodov v nedeľu