Vláda vyhlásila na Slovensku núdzový stav

Mestský úrad     Iveta Tóthová    
Vláda v nedeľu na mimoriadnom rokovaní  vyhlásila núdzový stav,  ktorý zatiaľ platí pre oblasť zdravotníctva. Tento  stav má umožniť presuny personálu, materiálu a techniky z nemocnice do nemocnice. Zdravotníci zároveň nebudú môcť odmietnuť prísť do práce, respektíve vyhlásiť štrajk. Nemocnice budú fungovať v núdzovom stave – budú robiť iba nevyhnutné operácie. Slovensko ale na nasledujúcich zatiaľ štrnásť dní čakajú prísne opatrenia.  Budú zatvorené všetky maloobchodné prevádzky a prevádzky so službami okrem potravín, drogérií, lekární, trafík, pôšt, bánk, púmp, stravovacích prevádzok a obchodov s krmivom pre zvieratá.
 
V stravovacích zariadeniach bude možné stravu  poskytovať len formou výdaja a donáškovej služby.
 
Ministerka vnútra má zabezpečiť povinnú karanténu pre ľudí zo zahraničia, ktorí prídu z najohrozenejších krajín. Pokiaľ po niekoho pošlú autobusy, alebo vládny špeciál, budú od neho žiadať, aby bol 14 dní v ubytovacích zariadeniach štátu. Za pobyt nebudú musieť platiť , hradiť si budú musieť iba celodennú stravu.
 
„Ukazuje sa, že Slovensko urobilo správne, keď reagovalo prudšie. Zatiaľ sa darí krivku nábehu ochorení držať na prijateľnej úrovni. Napriek tomu chceme urobiť maximum, aby sa rýchlosť nových ochorení nezvýšila,“ povedal premiér.
 
Zajtra bude opäť rokovať krízový štáb.  Premiér Pellegrini dnes ale povedal, že avizovaných 14 dní ešte nie je konečných. Všetky obmedzenia sa môžu predĺžiť na dlhšiu dobu, vrátane nástupu žiakov do škôl, otvorenia prevádzok a pod. Vláda môže dokonca sprísniť opatrenia a núdzový stav môže byť vyhlásený na celú Slovenskú republiku. Opakovane vyzval ľudí k zodpovednisti, a k dodržiavaniu všetkých opatrení. Iba tak sa podarí zabrániť šíreniu vírusu.