Ženy Amazonu sú silné a inšpirujúce

Ženy Amazonu sú silné a inšpirujúce

Udalosti a ľudia     Martina Kollarikova    
Bratislava, 9. marec 2020 - Medzinárodný deň žien v nedeľu oslavoval ženy vo všetkých rolách - aj ako zamestnankyne. Ženy predstavujú viac ako polovicu pracovnej sily Amazonu v reverznom centre Sereď a aj keď musia často kombinovať prácu so starostlivosťou o rodinu, neváhajú dochádzať za prácou aj z okolitých okresov. Práca na zmeny im dovoľuje využiť voľné dni na riešenie súkromných záležitostí, alebo pracovať na svojom osobnom, či kariérnom rozvoji.
Ženy v reverznom centre v Seredi v súčasnosti tvoria 56 % pracovnej sily na rozličných pozíciách. Zastávajú pritom takmer tretinu zo všetkých manažérskych pozícií. „Na našom pracovisku kladieme dôraz na poskytovanie rovnakých príležitostí pre mužov aj ženy a sme radi, že percento žien na manažérskych pozíciách má rastúcu tendenciu“, hovorí Ján Komoš, personalista v spoločnosti Amazon Sereď.
Väčšina zamestnankýň v seredskom Amazone pochádza zo Slovenska (97,6 %) a malé percento pochádza napríklad zo Srbska, Poľska, Česka, či Rumunska. Zamestnankyne dochádzajú za prácou na zmeny z desiatok okresov Slovenskej republiky, pričom najčastejšie ide o okres Galanta (24,14 %) a Šaľa (20,08 %). Dotovaná doprava do práce a z práce patrí preto k najvyužívanejším benefitom, ktoré spoločnosť zamestnancom ponúka. Takmer 70 % zamestnankýň Amazonu denne využíva na dopravu do reverzného centra v Seredi špeciálne autobusy.
Napriek tomu, že práca na zmeny je často vnímaná ako náročná, má aj svoje výhody. Podľa výskumu, ktorý spracovala spoločnosť Déhora v roku 2019, viac než 50 % respondentiek špeciálne oceňuje voľný čas počas pracovného týždňa, či možnosť vybaviť si osobné a praktické záležitosti ráno alebo poobede, podľa ich aktuálnej zmeny. Zaužívaný systém práce v Amazone sú totiž štvordňové pracovné týždne, vďaka čomu majú zamestnanci minimálne jeden deň voľna aj mimo víkendu. Rovnaký výskum tiež zistil, že ženy najviac preferujú takzvané „skoré ranné“ zmeny, vďaka ktorým majú aj po práci čas na seba, deti, či partnera.    
Voľný čas na svoje koníčky aktívne využíva aj Alžbeta Krištofíková, ktorá v Amazone pracuje ako operačná manažérka na oddelení vráteného tovaru (customer returns). „Milujem aktívny odpočinok a práve preto sa vo svojom voľnom čase venujem káve. Urobila som si kurz degustátorky v Talianskom Trieste a dnes pôsobím ako medzinárodná porotkyňa. Zároveň pod mojimi rukami vyrástli dvaja reprezentanti Slovenska na majstrovstvách sveta v príprave kávy,“ hovorí Alžbeta Krištofíková, ktorá zároveň dodáva, že reprezentanti sú jej synovia a tak ako pri záľubách, aj v práci miluje výzvy, ktoré ju posúvajú vpred.
Zamestnankyne Amazonu môžu voľný čas tráviť vzdelávaním aj s podporou zamestnávateľa. Jedným z benefitov Amazonu je asistenčný program Career Choice, ktorý zamestnancom pokrýva až 95 % nákladov na štúdium. Vybrať si môžu z odborov ako napríklad účtovníctvo, ekonómia, informačné technológie, či logistika. Absolventky, či absolventi pritom nie sú viazaní ďalšími podmienkami. Je tak len na ich rozhodnutí, či budú pracovať v Amazone ďalej alebo uplatnia nadobudnuté poznatky na kariérny rozvoj v inom zamestnaní. Doteraz sa na programe zúčastnila takmer stovka žien zo seredského Amazonu.
Medzi zamestnankyňami sú zastúpené všetky vekové kategórie. Najviac žien pracujúcich v Amazone je vo veku 20-29 rokov, pričom tesne za ňou nasleduje veková skupina 40-49 rokov. Zamestnankyne vo veku nad 50 rokov predstavujú necelých 19 %. Práve ženy v tejto vekovej kategórii často čelia nedostatku vhodných pracovných miest na pracovnom trhu.
“Keď sa mi podarilo poraziť rakovinu, chcela som sa vrátiť do pracovného života, no kvôli môjmu veku bolo takmer nemožné nájsť kvalifikovanejšiu pozíciu. Ale potom som v rádiu počula reklamu na Amazon, ktorý mi dal šancu. Mám okolo seba skvelých kolegov a skutočne si tu užívam život,” hovorí Sylvie Sajdlová, zamestnankyňa logistického centra v Prahe, ktorá má v súčasnosti 63 rokov. Vďaka Amazonu cestovala pani Sylvia prvýkrát „za veľkú mláku“, keď sa do Seattlu dostala práve vďaka výhre v medzinárodnej súťaži organizovanej Amazonom “I found the right place”. „Bola to nádherná skúsenosť a rada by som sa do Ameriky vrátila, tentokrát na Floridu.” Dodáva Sylvia. 
Video „I’ve got a power!“, v ktorom pri príležitosti Medzinárodného dňa žien účinkujú inšpiratívne hrdinky zo slovenského, českého a poľského logistického centra Amazon si môžete pozrieť tu.
 
O spoločnosti:
•    Amazon je lídrom v oblasti technológií a inovácií. Prevádzkuje najväčšiu e-commerce platformu, ktorá umožňuje podnikateľom predávať svoj tovar do celého sveta.
•    Činnosť Amazonu stojí na štyroch základných pilieroch: orientuje se na zákazníkov, nie na konkurenciu, investuje do rozvoja technologických inovácií, plánuje v dlhodobom horizonte a zameriava sa na funkčnú a prevádzkovú dokonalosť.
•    Medzi globálne využívané produkty a služby sa radí Amazon Prime, Amazon Music, Fulfillment by Amazon, AWS, čítačky Kindle, telefón a tablety Fire, Fire TV alebo Amazon Echo. Amazon je tiež priekopníkom recenzií od zákazníkov, personalizovaných odporúčaní a funkcie 1-Click shopping.
•    Projektom Kindlotéka podporuje Amazon záujem o čítanie kníh naprieč generáciami. Tlačené knihy ako aj elektronické čítačky Kindle umiestňuje do škôl, detských domovov i verejných knižníc.
•    Spoločnosť Amazon zamestnáva na Slovensku viac ako 2 600 zamestnancov na plný úväzok.
Novinky zo sveta Amazonu nájdete na sociálnych sieťach Twitter a Instagram.
Ženy Amazonu sú silné a inšpirujúce