Záverečná ceremónia II. ročníka programu PRIESTOR PRE ROZVOJ.

Záverečná ceremónia II. ročníka programu PRIESTOR PRE ROZVOJ.

Udalosti a ľudia     Miroslava Sabová Dudášová    
11 PRÍBEHOV. 11 TEENAGEROV ODHODLANÝCH POMÁHAŤ KOMUNITE
 
Druhý ročník programu Priestor pre rozvoj, ktorého realizátorom je komunitné centrum PRIESTOR v Seredi, absolvovalo 11 mladých ľudí vo veku od 14 do 20 rokov. Od septembra do januára absolvovali 12 workshopov a s pomocou skúsenejších dobrovoľníkov seredských občianskych združení zorganizovali svoje vlastné projekty.
Účastníci a účastníčky si prešli si postupne školeniami, ktoré ich nútili vyjsť zo svojej zóny komfortu a myslieť kriticky, vyjadriť svoje myšlienky, dokázať načúvať potrebám druhých či porozumieť svojim emóciám.
„Lektorky nás často nútili vychádzať zo svojho komfortu a ísť za svoje hranice. Aj vďaka tomu som sa však dokázala postaviť pred stovku ľudí na konferencii o seredskom kaštieli a prezentovať výsledky svojho prieskumu o vnímaní kaštieľa medzi mladými ľuďmi,“ povedala Mária (17 rokov, Gymnázium Vojtecha Mihálika Sereď), absolventka programu Priestor pre rozvoj.
Študenti spolupracovali počas šiestich mesiacov programu so skúsenejšími ľuďmi, tzv. mentormi. Boli to aktívni dobrovoľníci či zakladatelia občianskych združení zo Serede a z okolia. Medzi zapojenými organizáciámi boli Mladá Sereď, Združenie STORM, OZ Vodný hrad, Mám rád cyklistiku Sereď či OZ Pomocníček. Pomocnú ruku pri realizácií projektov podali aj Mestské múzeum v Seredi, Domov sociálnych služieb Sereď, OZ Tulák, Alebočo, Univerzita vedomého života a mesto Sereď.
 
KULTÚRNE PODUJATIA, PROGRAM PRE SENIOROV, ANGLIČTINA PRE DETI Z DETSKÉHO DOMOVA AJ POMOC ZVIERATÁM NA ULICI
Účastníci a účastníčky programu vôbec po prvýkrát vo svojom živote zorganizovali podujatia či rozbehli vlastné projekty. Ich zamerania boli rôzne, ako napríklad výstava fotografií a moderného umenia, kultúrny program pre seniorov v domove dôchodcov, kurzy angličtiny pre deti z detského domova či kastračný program pre zatúlané mačky.
„Pred programom Priestor pre rozvoj nám ani nenapadlo, že by sme dokázali zorganizovať umeleckú výstavu. Naučili sme sa, že treba myslieť na každú maličkosť a nič nemožno zanedbať. Sme pozornejšie a do budúcich projektov budeme vedieť plánovať veci viac včas,“ Ema a Ela, (15 rokov, Gymnázium Vojtecha Mihálika Sereď), absolventky programu Priestor pre rozvoj.
 
DOBROVOĽNÍCTVO AKO CESTA K DOBRÉMU ZAMESTNANIU A K DOBREJ SPOLOČNOSTI
Dobrovoľnícka aktivita účastníkov programu je kľúčom pre absolvovanie programu. Skúsenosti z organizácie vlastných podujatí či projektov pomôžu mladým ľuďom získať potrebné zručnosti pre trh práce a vyniknúť v konkurencii. Podporou rozvojového programu bol projekt After 2020, ktorý koordinovala estónska organizácia VitaTiim a ktorý sa venoval zručnostiam pre trh práce po roku 2020. Spoločne tak 5 krajín mohlo prinášať techniky a programy, ako pomôcť mladým ľuďom adaptovať sa na zmeny po roku 2020 a byť prínosom pre trh práce, ale aj pre spoločnosť. Dobrovoľníctvo totiž pestuje v mladých ľuďom záujem o druhých ľudía o ich potreby. Podnecuje v nich spoluprácu, rozvíja kritické myslenie a motivuje ich rozmýšľať o svojom okolí.
Projekt mohol byť realizovaný vďaka finančnej pomoci mesta Sereď a medzinárodnému projektu After 2020, ktorý bol financovaný z programu Erasmus plus.
 
 
fotografie: Stano Klačanský
Záverečná ceremónia II. ročníka programu PRIESTOR PRE ROZVOJ.Záverečná ceremónia II. ročníka programu PRIESTOR PRE ROZVOJ.Záverečná ceremónia II. ročníka programu PRIESTOR PRE ROZVOJ.Záverečná ceremónia II. ročníka programu PRIESTOR PRE ROZVOJ.