Vernisáž výstavy Žijú medzi nami

Vernisáž výstavy Žijú medzi nami

Kultúra a divadlo     Ružena Šípková    
V Mestskom múzeu – Fándlyho fare v Seredi sa koná už štvrtý ročník výstavy Žijú medzi nami, ktorá približuje život a dielo významných osobností v Seredi. Organizátormi sú Občianske združenie Koménium a Mestské múzeum – Fándlyho fara v Seredi. Tentoraz toto podujatie predstavuje Ing. Tibora Králika, pôsobiaceho v oblasti diplomacie a medzinárodných vzťahov, a Mgr. Michala Hoffmana, ktorého doménou je veda – geológia a tektonika. Vernisáž tejto výstavy a zároveň beseda s predstavovanými osobnosťami sa uskutočnila v Mestskom múzeu – Fándlyho fare v Seredi v piatok 27. 9. 2019 so začiatkom o 17.00 hod.
 
            Ako na začiatku vyzdvihla Mária Diková, vedúca Mestského múzea – Fándlyho fary  v Seredi, podujatie Žijú medzi nami je významným obohatením kultúrno-spoločenského života v meste. Srdečne privítala vzácnych hostí, všetkých organizátorov i obecenstvo. Občianske združenie Koménium, ktorého členmi sú učitelia – seniori, zastupovala Mgr. Mária Hronská. Moderátorkou podujatia bola Mgr. Ružena Scherhauferová a hudobným hosťom bol klavirista Roman Solčanský.
 
            Prítomným sa prihovoril aj viceprimátor mesta Sereď Bc. Ľubomír Veselický. Prezentované osobnosti sa podľa neho líšia v tom, že diplomat sa zaoberá záležitosťami nad zemou a geológ zase tým, čo je pod zemou. Jednu významnú vec však majú spoločnú: svojou odbornosťou a prácou reprezentujú mesto Sereď a žijú medzi nami.
 
            Ako prvého Mgr. Ružena Scherhauferová „vyspovedala“ Ing. Tibora Králika. Je rodeným Seredčanom a celý život tu žije s výnimkou období, keď bol pracovne v zahraničí. Od roku 1993 doteraz pracuje pre Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí SR a prešiel si takmer všetkými funkciami, aké existujú na veľvyslanectve (hospodár, diplomat, zástupca veľvyslanca, konzul, veľvyslanec a pod.). Pôsobil vo Švédsku, v Kanade, vo Fínsku, v Estónsku, v Etiópii. V súčasnej dobe je generálnym riaditeľom sekcie ekonomiky a všeobecnej správy Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR. Ako povedal, v Etiópii získal skúsenosti s multilaterálnou diplomaciou, pretože mesto Addis Abeba je niečo ako Brusel Afriky. Ing. Tibor Králik tam prišiel z Fínska a zažil v Afrike, kde nič poriadne nefungovalo, spoločenský a kultúrny šok. Vďaka zážitkom z Afriky prehodnotil svoje hodnoty a uvedomil si, že na Slovensku sa žije vlastne dobre. Jeho manželka, ktorá tiež bola na vernisáži prítomná, sa podľa jeho slov v úlohe manželky veľvyslanca našla, pretože je empatická a má rada ľudí. Seredské publikum sa dozvedelo mnoho zaujímavých informácií a príhod z diplomatovho osobného i profesionálneho života. Jeho prácu a prácu jeho manželky vysoko hodnotil i  bývalý kolega - veľvyslanec JUDr. Roman Paldan.
 
            Po hudobnom predele prišiel na rad druhý hosť – Mgr. Michal Hoffman. Narodil sa síce v Banskej Bystrici, no už vyše tridsať rokov žije v Seredi. Toto mesto má rád a prisľúbil mu pomoc vo veciach týkajúcich sa prírody či znečistenia životného prostredia. Od mala ho zaujímali kamene a skameneliny. Na šintavských zosuvoch sa rozhodol, že bude geológom. Porozprával tiež o svojich pracovných pobytoch v Turecku a v Indii a o mentalite miestnych ľudí. Jeden deň strávil aj v  Petre v Jordánsku, toto skalné mesto považuje za novodobý div sveta. Zo všetkých krajín, ktoré navštívil, sa cítil najlepšie práve v Jordánsku. Ako zaujímavosť dodal, že archeológovia v tejto krajine údajne našli miesto, kde sa nachádzali mestá Sodoma a Gomora. Došlo aj na rozprávanie o prírodných katastrofách. Mgr. Michal Hoffman všetkých upokojil tvrdením, že pod Slovenskom sú síce sopky, ale nie činné. Výskyt zemetrasenia v Seredi sa vylúčiť nedá, ale keďže sme na štrkovom podloží, nebola by to taká katastrofa ako na hornine. Jednou z  priorít
Mgr. Michala Hoffmana je momentálne hľadanie zakopanej pieskovcovej sochy legionára v Seredi. V tejto záležitosti poskytol bezplatnú odbornú pomoc vlastného geofyzikálneho merania. Jeho rozprávanie seredské obecenstvo zaujalo.
 
            Pri pútavej besede čas uplynul ako voda. Na záver boli hostia obdarovaní krásnymi kyticami kvetov a knihami od Mgr. Ruženy Scherhauferovej. Výstava Žijú medzi nami v Mestskom múzeu – Fándlyho fare v Seredi potrvá do 12. 10. 2019.
Vernisáž výstavy Žijú medzi namiVernisáž výstavy Žijú medzi namiVernisáž výstavy Žijú medzi nami