Kilimanjaro 5895 m.n.m.

Kilimanjaro 5895 m.n.m.

Udalosti a ľudia     Viliam Banič    
Po úspešných výstupoch na Matterhorn a Mont Blanc v minulých rokoch sme sa chceli výškovo posunúť ďalej. V zime sme sa rozhodli pre výlet do Afriky a vystúpiť na jej najvyšší štít 5895 m vysoký Uhuru Peak v Tanzánii. Tak sa volá najvyšší bod Afriky.  Kilimanjaro je horský masív v ktorom sa nachádza. Skladá sa z troch stratovulkánov – Shira , Kibo  a Mawenzi. A práve na okraji Kiba sa nachádza Uhuru Peak. Leteli sme z Viedne do Amsterdamu a do mesta  Arusha spolu 11 hod. Vrchol je asi 300 km. pod rovníkom na južnej pologuli.
Výstup sme začali vo výške 1840 m na vstupe do národného parku. Vybrali sme si trasu  Marangu Route. Prvý deň sme vyšli na chatu Mandara Hut 2670 m. Prechádzali sme cez dažďový prales plný opíc. Bolo tu vlhko a hmla. Pripadal som si ako vo filme o Tarzanovi.
Druhý deň sme pokračovali na Horombo Hut vo výške 3720m. Tu sme strávili 2 dni. Absolvovali sme aklimatizačný výstup do výšky 4500 m.
Štvrtý deň sme vystúpili do výšky 4720 m na Kibo Hut. Sem sme prišli o 14 hodine. Teplota bola na slnku 30 stupňov. O dve hod. neskôr už snežilo a teplota  - 2 stupne. Už tu sa začala prejavovať výšková nemoc (bolenie hlavy , nechuť do jedla).  Na chate sme oddychovali a aklimatizovali sa do 23 hodiny. Vtedy bol budíček. Zjedli sme niečo sladké a zapili čajom. O polnoci sme začali poslednú a najťažšiu časť. Čakalo nás 1200 výškových metrov v strmom teréne a riedkom vzduchu. V Tatrách to robíme za 2,5 hod. tu nám to trvalo 6 hod. Bolo to spôsobené nízkym atmosferickým  tlakom a riedky vzduch. Vo výške 5000 m je len polovica kyslíku. Na vrchole len 40 percent. Teplota na vrchole bola – 12 stupňov a silný vietor. Posledné stovky metrov sme sa už potácali ako opitý. Strácali sme stabilitu pri chôdzi. 10 ľudí ročne tu zomrie na opuch mozgu. Na vrchol vystúpi len 40 percent záujemcov. Najznámejší z tých čo nevystúpili je najsilnejší hokejista NHL Zdeno Chára. Ten vystúpal do výšky 5680 m a vzdal to. Na vrchol mu chýbalo 1,5 hodiny Sám sa vyjadril že bol na konci zo silami, že to bola najťažšia vec akú v živote skúšal.  Samozrejme treba rátať aj zo zostupom cca 5 - 6 hod.
My sme boli traja a dvaja vodcovia a vystúpili sme všetci. Dvaja vodcovia boli preto keď by sa niekto chcel vrátiť skôr tak jeden musí ísť s ním a druhý pokračuje na vrchol.  Bolo to aj zásluhou tvrdej prípravy v Tatrách. Vystúpili  sme na niekoľko štítov. Na záver na Lomničák kde sme aj prespali kvôli výške. Na vrchole Afriky sme stáli 2.9.2019 o 6 hodine rannej za krásneho východu slnka.
Banič Vilo – Sereď                   Georg - Moshi
Banič Lukáš- Sereď                 Vynason - Arusha
Dzíbela Juraj - Cífer                                           
Kilimanjaro 5895 m.n.m.Kilimanjaro 5895 m.n.m.