Mladí ľudia sa spojili, aby vyplnili mesto kultúrou

Mladí ľudia sa spojili, aby vyplnili mesto kultúrou

Kultúra a divadlo     KC PRIESTOR komunitné centrum    
Druhý ročník Vata festu pritiahol takmer 1500 ľudí a predstavil viac ako 100 umelcov. Multižánrový festival v Seredi priniesol okrem skvelej hudby aj výstavy výtvarníkov, kreatívne kurzy či diskusie o celospoločenských problémoch.
KONCERTY ZNÁMYCH I ZAČÍNAJÚCICH KAPIEL
Počas festivalového víkendu zažili Seredčania koncerty seredských hudobníkov, ako Bratov Danišovcov, Jimiho Cimbalu s kapelou No Control, ale aj trnavských mien, ako Stolen Street, Graema Marka či rapera Boy Wondera. Dav roztancovali aj ďalší slovenskí interpreti ako napríklad Stolen Money či cigánsky bašavel pod taktovkou Tomáša Biháryho.
DIVADIELKO PRE NAJMENŠÍCH I VÁŽNE SPOLOČENSKÉ TÉMY
Pre najmenších návštevníkov Vata festu bolo najväčším zážitkom predstavenie Ministerstvo skvelých nápadov od Divadielka Maťko. Starší si prišli na svoje počas koncertov, výtvarných výstav, workshopov na umelecké i eko-témy, ale aj v literárno-diskusnom stane. Okrem iných sa v ňom predstavil spisovateľ a dramaturg Marcel Páleš spolu so svojimi kolegami z iniciatívy Generácia Nula. Počas diskusií sa Seredčania zamýšľali nad environmentálnou záťažou spôsobenou výberom potravín, vypočuli si osobné príbehy úspešných Rómov či príbeh bývalého člena komunity slovenských brancov. Na hlavnom pódiu si mohli návštevníci vypočuť príbehy značiek Bagbet a Šumné, ktoré sa venujú udržateľnosti v móde. Celý záznam diskusie nájdete TU.
SEREDSKÝ KAŠTIEĽ SA POČAS VATA FESTU ZRÚTIL TEHLA PO TEHLE
Počas koncertu Bratov Danišovcov predvediol Ľubomír Slovinský priamo na kaštieľ tzv. video mapping, ktorý môžete poznať z podujatí ako Biela Noc. Okrem výnimočného svetelného zážitku, ktorý dokonale dopĺňal vážnu hudbu klavíra a huslí, upozornili organizátori aj na zlú situáciu, v ktorej sa seredský kaštieľ práve nachádza.
NAJLEPŠIE PODUJATIA SA SPÁJAJÚ
Súčasťou Vata festu bola aj vernisáž výstavy výtvarných diel Bludné prúdy. Organizátorom výstavy bolo už tradične Mestské múzeum v Seredi. V poradí už tretí ročník predstavil najmä mladých umelcov, ktorí svojou modernou tvorbou prezentovali svoje pocity k rodisku.
Ďalšou výnimočnou akciou, ktorá sa uskutočnila počas Vata festu bola aj módna prehliadka oblečenia zo second handov – Fashion Show, za udržateľnou módou v Seredi. Organizátorkami podujatia boli iba 17-ročné dievčatá zo združenia Mladá Sereď, ktoré sa rozhodli poukázať na obrovské množstvo odpadu z oblečenia. Celou prehliadkou sprevádzal známy trnavský DJ Separatik.
 
O KC PRIESTOR
Hlavným organizátorom podujatia je seredské komunitno-kultúrne centrum PRIESTOR. Ľudia sa v ňom nájdu možnosť realizovať sa, načerpať novú energiu, spoznať nových priateľov a zároveň rozšíriť svoje vedomosti v oblastiach, o ktoré sa zaujímajú. Vďaka rozvojovému programu pre stredoškolákov, kultúrnym podujatiam, sídliskovým piknikom alebo príjemným oddychovým večerom budujeme komunitu ľudí, ktorí trávia svoj čas zmysluplne a svojou pomocou prispievajú k realizácii originálnych a prospešných projektov v meste. Staviame na troch pilieroch, ktorými sú kultúra, rozvoj a podpora.
Ďalšími organizátormi festivalu sú Mladá Sereď, GOEL, Združenie STORM, OZ Vodný hrad a Mestské múzeum v Seredi. Projekt Vata fest bol realizovaný vďaka finančnej podpore Mesta Sereď, Trnavského samosprávneho kraja a Nadácie ZSE.
Špeciálne poďakovanie patrí Kynologickému klubu Sereď a Mestskej polícii Sereď, ktorí sa starali o bezpečnosť návštevníkov i organizátorov počas festivalu.
 
 
Kontakt pre médiá
Miroslava Sabová Dudášová, predsedkyňa združenia KC PRIESTOR
+421944381299
mirka@kcpriestor.sk
Mladí ľudia sa spojili, aby vyplnili mesto kultúrouMladí ľudia sa spojili, aby vyplnili mesto kultúrouMladí ľudia sa spojili, aby vyplnili mesto kultúrouMladí ľudia sa spojili, aby vyplnili mesto kultúrouMladí ľudia sa spojili, aby vyplnili mesto kultúrouMladí ľudia sa spojili, aby vyplnili mesto kultúrouMladí ľudia sa spojili, aby vyplnili mesto kultúrouMladí ľudia sa spojili, aby vyplnili mesto kultúrouMladí ľudia sa spojili, aby vyplnili mesto kultúrouMladí ľudia sa spojili, aby vyplnili mesto kultúrou