Na koncerte kapely Limp Bizkit to v seredskom „amfiku“ vrelo

Kultúra a divadlo     Ružena Šípková    
V rámci podujatí IN CASTLE sa v seredskom amfiteátri 23. 7. 2019 uskutočnil koncert americkej rap-rockovej kapely Limp Bizkit. Bola založená v roku 1994, teda v dobe mojich teenagerských rokov. V roku 1999 sa táto kapela stala známou po celom svete. Keď som mala príležitosť ísť na seredský koncert, neodolala som, hoci momentálne počúvam hlavne blues. Kapela Limp Bizkit bola nominovaná na tri ceny Grammy a po celom svete doteraz predala okolo 40 miliónov nahrávok.
V deň podujatia som sa vyobliekala do čierneho, aby som medzi rockermi nepôsobila ako päsť na oko. Samozrejme, pred bránami amfiteátra stál dlhý rad. Na koncert zavítalo mnoho slovenských i zahraničných fanúšikov a fanúšičiek. Na poriadok v uliciach mesta dozerali policajti a bezpečnostné opatrenia ľudia pocítili i pri vstupe do amfiteátra.
            V obecenstve prevažovali mladšie ročníky, no ani viacerí starší hudobní nadšenci si nenechali koncert ujsť. Veď kapela Limp Bizkit na Slovensku naposledy vystupovala v roku 2015 a počas tohtoročného európskeho turné odohrala v našej krajine len dva koncerty: v Košiciach a v Seredi. V preplnenom „amfiku“ bolo vyše 4000 ľudí, ktorí netrpezlivo čakali na svojich hudobných obľúbencov, neskôr ich už aj hlasno vyvolávali.
            Približne o 20.40 hod. to vypuklo. Kapela sa predstavila v zostave: Fred Durst – spev, Sam Rivers – basová gitara, sprievodné vokály, John Otto – bicie, perkusie, DJ Lethal – turntables, sampling, programming a Wes Borland – gitary, sprievodné vokály. Privítal ich ohlušujúci krik, potlesk a pochvalné pískanie obecenstva. Ľudia ako na povel vstali a mnohí z nich si vzácne momenty koncertu natáčali a fotili na mobilné telefóny. Atmosféru podčiarkoval dym a rôznofarebné svetelné efekty.
Aby som medzi stojacimi poslucháčmi niečo videla, musela som sa postaviť na lavičku, a takých nás bolo viac. Hudobníci boli ustavične v pohybe, hlavne spevák. Gitarista neostal nič dlžný svojej povesti showmana a pred obecenstvo predstúpil v divokom kostýme, s maskou na tvári a s kovbojským klobúkom na hlave. Okrem pódiovej show, samozrejme, aj výborne hral. Fred Durst rapoval, akoby strieľal z guľometu a to, čo predvádzal DJ Lethal, nebolo letálne, ale skôr naopak: zdalo sa mi, že aj mŕtveho by zobudil. Dravá rytmika hnala celý ten „hudobný stroj“ dopredu. Publikum bolo priam vo vytržení, vlnilo sa postojačky do rytmu energickej a živelnej hudby s rukami nad hlavou, tlieskalo do rytmu, často i pokrikovalo a spievalo. Spevák s obecenstvom hojne komunikoval a chválil jeho akčnosť. Kapela hrala známe, osvedčené skladby, úderné a pôsobivo vygradované, ako My Generation, Hot Dog, Livin´ It Up, Rollin´, Re-Arranged, My Way či Nookie. Všetkým ľuďom bez peňazí bola venovaná skladba I´m Broke. V skladbe Break Stuff o dni, keď je všetko, ako sa vraví, na figu, zneli na podčiarknutie nahnevanej nálady bicie ako hrom. Dočkali sme sa i  coverov:  Behind Blue Eyes (The Who),  v ktorom fanúšikovia v „amfiku“ spontánne  zaspievali refrén, a  Smells Like Teen Spirit (Nirvana). Kapela Limp Bizkit zakončila svoj koncert skladbou Take A Look Around. Počas nej nám  Fred Durst všetkým poďakoval. Bez oddaných fanúšikov a fanúšičiek by skvelá atmosféra na koncerte nebola možná.
Keď kapela odišla z pódia, mnohí poslucháči sa ju snažili zavolať späť, ale neúspešne. Približne hodina a pol zábavy nám musela stačiť.
Veľký koncert v prostredí seredského amfiteátra bol naozaj silný zážitok. Spomenula som si na výroky, že rap a rock sú vlastne deti blues. Som zvedavá, kam ma moje hudobné cesty ešte zavedú a aké zaujímavé koncerty v Seredi prinesie budúcnosť.