Seredčania môžu zberom vrchnáčikov pomôcť malej Nikolke

Seredčania môžu zberom vrchnáčikov pomôcť malej Nikolke

Udalosti a ľudia     Iveta Tóthová    
OZ Nikolka v Seredi funguje už niekoľko rokov. Združenie bolo pôvodne  založené pre malú bojovníčku Nikolku Polákovú, ktorá trpí detskou mozgovou obrnou a autizmom. Neskôr sa združenie rozrástlo a dnes pomáha aj iným zdravotne postihnutým deťom.
 
Nikolka bude mať 9 rokov a nerozpráva, nechodí, je plne plienkovaná a sama sa nevie ani najesť. Rodičia pre jej malé krôčiky k zlepšeniu zdravotného stavu vynakladajú mnoho finančných prostriedkov, ktorých ako vieme v takýchto prípadoch nikdy nie je dosť. Stále hľadajú možnosti ako Nikolke zabezpečiť peniažky na terapie a pomôcky.
 
V spolupráci s OZ Horebpet sa rozhodli pre zbieranie vrchnáčikov. Toto združenie  pomáha tým, ktorí to potrebujú a to práve zberom PET vrchnákov. Nikolku do projektu prihlásila Paulína Krivosudská, riaditeľka ZŠ J.A.Komenského, ktorá svoj dobročinný úmysel vysvetlila nasledovne: „My ako škola sme už počas školského roka robili zbierku pre OZ Nikolka (na vianočnej i veľkonočnej akcii) preto som sa rozhodla opäť im pomôcť. Viem, že v Seredi je viac podobných OZ , ale bola som asi pred 1 -2 r. (neviem presne) na jednej ich akcii kde som videla, že pomáhajú aj iným deťom nie len Nikolke čo ma zaujalo a preto som práve ich navrhla do projektu.“
 
Teraz nastal čas pre nás - Seredčanov. Už nie raz sme dokázali, že ak sa spojíme, dokážeme  veľké veci. Nevyhadzujte vrchnáčiky, ale odkladajte ich. Zberným miestom je Obchodná akadémia v Seredi. Je potrebné sa ohlásiť na vrátnici školy. Otvárací čas zberného miesta: každý pracovný deň v čase 7.00 – 16.00 hod. Mimo tohto času sa dá tiež po dohode na tel. čísle 0908/209 206 aj počas prázdnin a víkendov.
Ďalej môžete vrchnáčiky odovzdať aj v Dennom centre Nikolka na Parkovej ulici ( bývalá autoškola Miškeje ).
 
Prečo sa vrchnáčiky vlastne zbierajú?
Sú vyrábané z kvalitného tvrdého plastu, takže ide o drahšiu surovinu ako bežná plastová fľaša. Preto je dobré ich recyklovať a to nielen z ekonomického, ale aj ekologického hľadiska.
 
Koľko eur združenie za vrchnáčiky dostane?
Matematicky vypočítané 1 vrchnák má asi 2,5 gramu. 1 kilogram vrchnákov obsahuje cca 400 kusov a dostanete zaň asi 22 centov. Za 100 kíl vrchnákov po 22 centov dostanete približne 22 eur. Za 1 tonu vrchnákov teda získate okolo 220 až 300 eur. Koľko vriec vrchnákov treba na jednu tonu si ani nevieme predstaviť. Smutné, najmä ak v dnešnej dobe podporujeme utečencov a na choré deti musíme zbierať vrchnáky. No Nikolkina mama Ľubomíra Poláková hovorí: „Vrchnák k vrchnáku znamená centík k centíku. Aj keď v konečnom dôsledku to nebude horibilná suma, za každé jedno euro sme vďační. Už vopred ďakujem každému, kto vrchnák nevyhodí ale odovzdá ho pre našu Nikolku. Vždy som dojatá, keď vidím, že nám pomáhajú neznámi ľudia aj keď nás osobne nepoznajú a Nikolka im možno nikdy nebude vedieť poďakovať. Preto to veľké ĎAKUJEM vyslovuje za ňu my.  “
Seredčania môžu zberom vrchnáčikov pomôcť malej Nikolke