Našla sa rodina na historickej fotografii

Našla sa rodina na historickej fotografii

Udalosti a ľudia     Iveta Tóthová    
Historické fotografie Serede sa vždy tešia veľkej obľube. Dôkazom toho bola aj fotografia, ktorú sme uverejnili pred dvoma dňami. Nový nájomca bistra Raketa ju našiel zaprášenú v skladových priestoroch. Ihneď ho zaujala a rozhodol sa, že skúsi vypátrať v ktorom roku bola vyhotovená a kto je na nej vyobrazený.
 
Pomocnú ruku sme mu podali aj my a jeho prosbu sme zverejnili. Okamžite pribúdali komentáre na facebooku, v súkromnej správe či mailoch. Až posledný telefonát nám rozlúskol našu otázku. František Uhrič mi v telefonáte povedal, že originál fotografie má doma práve on: "Je to malá fotografia vo formáte 9 x 13 cm. Na fotografii je rodinka a malý chlapček, ktorého drží jeho otec na rukách,  to je môj starý otec: Michal Horváth (nar. 1929).  Fotografia teda pochádza približne z roku 1932-1933. Dedko často rozprával o tomto období a aj viacerí členovia rodiny Horváthovcov spomínajú Vážske vodné mlyny. Toto bol teda konkrétne Horváthovský mlyn."
 
Úplnú bodku za príbehom poskytol p. Jaroslav Hrušovský, známy svojim archívom historických fotografií, ktorý potvrdil, slová F.Uhriča, že v rokoch 1932-33  patril jeden mlyn rod. Horváthovej.
 
Úžasné, že sa nám spoločne podarilo identifikovať rodinku na malej fotografii, ktorú pokrývala vrstva prachu. 
Našla sa rodina na historickej fotografii