Takto sme čiastočné zatmenie Mesiaca mohli pozorovať v Seredi

Takto sme čiastočné zatmenie Mesiaca mohli pozorovať v Seredi

Udalosti a ľudia     Iveta Tóthová    
V noci zo 16. na 17. júla sme mohli aj z územia Slovenska pozorovať čiastočné zatmenie Mesiaca. Tento úkaz vzniká pri mesačnom splne, keď Mesiac prechádza zemským tieňom. V tom čase je na opačnej strane oblohy ako Slnko. Tiež rozmýšľate, prečo tada zatmenie nenastáva pri každom splne?  Podľa astronómov je to preto, lebo dráha Mesiaca je sklonená voči dráhe Zeme o 5 stupňov. Aj keď sa teda Mesiac ocitne voči Zemi v opačnej polohe ako Slnko, väčšinou je nad alebo pod týmto tieňom. Iba vtedy, keď sú Slnko, Zem a Mesiac takmer na jednej priamke, v takom prípade Mesiac vstúpi do zemského tieňa sa to javí tak, ako keby z neho bolo zhora kúsok odhryznuté.
 
Mesiac v túto noc vyšiel 16. júla o 20.40 hod. Čiastočné zatmenie sa začalo aj v Seredi po 22.00 hod. Maximálna fáza zatmenia nastala podľa odborníkov o 23.31 hod. a počas nej tieň Zeme zakrýval 65 percent Mesiaca, ktorý z tieňa vyšiel o 00.59 hod.
 
Keďže bolo ideálne počasie, čiastočné zatmenie Mesiaca sme mohli pozorovať aj v Seredi.
 
Takto sme čiastočné zatmenie Mesiaca mohli pozorovať v SerediTakto sme čiastočné zatmenie Mesiaca mohli pozorovať v SerediTakto sme čiastočné zatmenie Mesiaca mohli pozorovať v SerediTakto sme čiastočné zatmenie Mesiaca mohli pozorovať v SerediTakto sme čiastočné zatmenie Mesiaca mohli pozorovať v SerediTakto sme čiastočné zatmenie Mesiaca mohli pozorovať v Seredi