Seredčania máte radi nebeské úkazy? Čaká nás čiastočné zatmenie Mesiaca.

Seredčania máte radi nebeské úkazy? Čaká nás čiastočné zatmenie Mesiaca.

Životné prostredie a príroda     Iveta Tóthová    
V noci zo 16. na 17. júla nás čaká opäť jedno z vesmírnych úkazov. Kým v januári sme mohli sledovať úplné zatmenie Mesiaca, z utorka na stredu budeme pozorovať o niečo menej zaujímavé nebeské divadlo a to iba čiastočné zatmenie Mesiaca. Podľa odborníkov zatmenie Mesiaca vzniká pri mesačnom splne, keď prechádza zemským tieňom. V tom čase je na opačnej strane oblohy ako Slnko. Zatmenie však nenastáva pri každom splne, nakoľko dráha Mesiaca je voči rovine zemskej dráhy sklonená o 5,2 stupňa a priemer zemského tieňa vo vzdialenosti Mesiaca je len 1,5 stupňa. Ročne tak môžu nastať maximálne tri zatmenia Mesiaca.
 
Zem v noci zo 16. na 17. júla zatieni asi 65% povrchu Mesiaca. Celé divadlo by malo pritom trvať približne tri hodiny. Svoje maximum dosiahne pol hodiny pred polnocou a postupne sa nám Mesiac opäť ukáže v celej svojej kráse.
 
Okrem Európy bude vzatmenie iditeľné aj z Ázie, Austrálie, Afriky či Južnej Ameriky.  Ak Seredčanom pozorovanie neprekazí počasie, na nočnej oblohe možno spozorujete aj Saturn, ktorý sa na oblohe bude nachádzať v pomerne malej vzdialenosti od Mesiaca, či o niečo vzdialenejší Jupiter.
 
Zaujímavosťou je fakt, že toto zatmenie sa udeje presne v deň 50. výročia štartu misie Apollo 11, ktorej sa podarilo vystúpiť na povrch mesačnej krajiny.
Seredčania máte radi nebeské úkazy? Čaká nás čiastočné zatmenie Mesiaca.