Rozprávka Zlato, čary a láska

Rozprávka Zlato, čary a láska

Kultúra a divadlo     Bc. Mesárošová Vlasta    
Dobrý deň,
 
 
volám sa Vlasta Mesárošová stala som sa súčasťou krásneho projektu. Spoločnosť nadšencov z Levíc, divadelných hercov a amatérov natočili krásnu rozprávku. Všetko sa tvorilo bez akejkoľvek finančnej podpory zo strany štátu, alebo iných inštitúcií.
 
 
 Je unikátna vo viacerých smeroch. Vznikla, ako nový žáner - ochotnícky film. Všetci účinkujúci sú z jedného mesta. Pôsobí tradične, ľudovo, je to rozprávka a zároveň sú v nej odkazy pre dospelých. Do natáčania bolo zapojených množstvo ľudí, ktorí takmer všetko požičali, dali zadarmo, len za ďakujem a dobrý pocit aj preto trvalo natáčanie až štyri roky. Bolo zložité hercov dostať na natáčanie, všetci majú svoju prácu a iné tvorivé aktivity. Zaujímavé je, že takmer všetci sú učitelia, divadelní herci, a ja úplný amatér laik. Potrebovali postavu na matku a ja som sa hodila. S obavami som vstúpila do tohto projektu a som rada, bolo to pre mňa prínosom, spoznala som nových, úžasných ľudí.
 
 
Rozprávka sa premietala vo filmovom klube  Leviciach, na amfiteátri, opakovane bolo vypredané. Na alternatívnom festivale v Revišti, v Bratislave v kine Lumiére. Slávnostnú premiéru v zahraničí,  mala úspešne v Prahe v Slovenskom dome, v Košiciach. Výsledok a diváci a už aj odborné kruhy, hovoria, že je to nečakane dobré. Nečakali sme úspech v Prahe, iná reč, iná konkurencia a malo to úspech, ako doma.
 
 
Samozrejme, bola  som v kine opakovane a sledovala som reakcie divákov.  Diváci sa bavili a tlieskali. Všade mala úspech a nik z divákov neodišiel.
Teraz sa tešíme, že sa podarilo nadviazať spoluprácu a dohodnúť premietanie filmovej rozprávky s  pani Mgr. Kováčovou z kina DK Šaľa- 16.8.o 18 00, s vedúcim kina  pánom Mgr. Kolekom v Galante – 26.7. o 16,30 a s pánom Bc. Koričanským  programovým pracovníkom kina Nova v Seredi- 26.7. o 17 00.
Veľmi nás teší, že dôverujú našej rozprávke a bolo by skvelé, keby sa ľudia prišli do kina baviť, pôvodnou slovenskou nekomerčnou tvorbou.
 
 
Rada by som našu prácu v podobe finálneho diela dostala k divákom. Je vtipná, láskavá, trocha strašidelná, trocha sladká, ale hlavne veselá. To sa môže podariť s vašou pomocou, keď občania budú informovaní z viacerých zdrojov.
 
 
„Umelo vytvorená, ľudová“ filmová rozprávka
Zlato, čary a láska.
Celé to vymyslel, zrealizoval  režisér Mgr. Art. Peter Drmlík . Na konte má dva celovečerné filmy, Stand by  a Plynutie.
   
S realizáciou mu pomohli priatelia a herci z Celkom Malého Divadla, z divadla Teáter Komika a s dramatického odboru  ZUŠ Levice. Všetky náklady hradil režisér z vlastných prostriedkov.
 
 
Ide o klasickú rozprávku, tradičný boj dobra so zlom. Diváci môžu vidieť lietajúcu chalupu, poklad, rozprávajúci mastný hrniec, pradenie zlata, kúzlo s plávacou blanou, (skupinový, vymyslený) tanec krajovka, levitujúci demižón, autentickú jedálnu plť, obrovský chlebisko, mix nárečia a krojov.
 
Hlavné postavy sú:  mlynár s mlynárkou, ich dcéra Hana , zaľúbený pomocník René, čarodejnica, páni stoliční- bohatí šľachtici, strašný Servác - oživnutý obesenec, nočný hlásnik a jeho premeny v tetrova, tetka korenárka,...
 
Je to naša slovenská produkcia, plná vtipu. Dej je pretkaný hudbou a pesničkami, ktoré sú výtvorom režiséra. Hudba, pesničky sú chytľavé , bavia divákov a keď odchádzajú z kina, tak si ich pospevujú. Kulisy aj kostýmy sme si tvorili svojpomocne. Je určená pre všetky vekové skupiny. Dospelí v nej nájdu skryté významy.
Natáčalo sa v Leviciach a okolí. V prírode v Horšianskej Doline, v Novom Tekove, v Múzeu Skalných obydlí v Brhlovciach. Vážime si všetkých čo nám pomohli bez nároku na odmenu.
 
 Nech sa páči ukážka a niečo čo sa o nás písalo
 
http://www.videohumor.cz/video/ytU5zAPYTN43Y/leviceonline-sk-premiera-filmovej-rozpravky-zlato-cary-a-laska/
 
https://vimeo.com/306016726 
 
https://mylevice.sme.sk/c/20842022/herci-z-levic-dali-rozpravku-aka-tu-este-nebola-foto-z-natacania.html
 
https://mylevice.sme.sk/g/94434/rozpravka-zlato-cary-a-laska-ako-sa-natacalo?list=1
 
Budem rada, keď vás čriepky z rozprávky zaujmú. Ak máte nejaké otázky, pýtajte sa. Verím, že vás to zaujme.  
Teším sa na vašu odpoveď.
                     
  S pozdravom
              
                                      Bc. Mesárošová Vlasta
 
 
 
Rozprávka Zlato, čary a láskaRozprávka Zlato, čary a láskaRozprávka Zlato, čary a láskaRozprávka Zlato, čary a láskaRozprávka Zlato, čary a láskaRozprávka Zlato, čary a láskaRozprávka Zlato, čary a láskaRozprávka Zlato, čary a láskaRozprávka Zlato, čary a láska