Prezidentka Čaputová prijala laureátov ocenenia Vojenský čin roka. Medzi nimi aj Seredčana Jána Himpána

Prezidentka Čaputová prijala laureátov ocenenia Vojenský čin roka. Medzi nimi aj Seredčana Jána Himpána

Udalosti a ľudia     Iveta Tóthová    
Dňa 9. júla prezidentka SR Zuzana Čaputová prijala v priestoroch Prezidentského paláca laureátov ocenenia Vojenský čin roka 2018. Prítomným oceneným prezidentka povedala: "Naša spoločnosť veľmi potrebuje, aby inštitúcie a verejní činitelia mali dôveru verejnosti. Teší ma, že ste svojimi skutkami napomohli tomu, aby si naši ľudia uvedomovali, že profesionálnym vojakom môžu plne dôverovať."
 
Ako sme už spomínali v jednom z predchádzajúcich článkov, ocenenie Vojenský čin roka 2018 si prevzali štyria kandidáti. Medzi nimi bol aj Seredčan Ján Himpán. Ministerstvo obrany SR toto ocenenie tento rok udelilo už po dvadsiaty druhý krát.   Ocenenie za rok 2018 získali štyria vojaci. V kategórii Záchrana života to bol Lukáš Kucharčík, ktorý muža v bezvedomí po autonehode odtiahol do bezpečnej vzdialenosti od horiaceho auta, ktoré následne vybuchlo. Cenu za Pomoc verejnosti si prevzal Martin Majer za finančné zbierky pre Detskú fakultnú nemocnicu v Banskej Bystrici. Laureátom v kategórii Priateľ Ozbrojených síl SR je Pavol Honzek a Klub generálov SR v Trenčíne. Nominovaný bol za zrekonštruovanie vojenského cintorína v Trenčíne - Kubrej pri príležitosti 100. výročia ukončenia prvej svetovej vojny.
 
Mimoriadnu cenu získal Ján Himpán zo Serede, ktorý ešte ako veliteľ výcvikového strediska ženijného vojska v Seredi v roku 1993 začal organizovať hromadné darovanie krvi. Sám daroval krv 104-krát. Prijatie u prezidentky si veľmi cení a  povedal: "Mal som tú česť byť medzi prijatými laureátmi. Veľmi si vážim, že si našla čas, aj keď pozornosť verejnosti nebola prvotnou motiváciou ani jedného z nás. No o to viac verím, že sa nám podarí motivovať aj iných a budem mať možnosť splniť cieľ 120 odberov."
 
 
 
zdroj foto: TASR
Prezidentka Čaputová prijala laureátov ocenenia Vojenský čin roka. Medzi nimi aj Seredčana Jána HimpánaPrezidentka Čaputová prijala laureátov ocenenia Vojenský čin roka. Medzi nimi aj Seredčana Jána Himpána