Minister Gajdoš sa v kasárňach Ženijného práporu v Seredi stretol absolventmi DUK

Minister Gajdoš sa v kasárňach Ženijného práporu v Seredi stretol absolventmi DUK

Udalosti a ľudia     Iveta Tóthová    
Už niekoľko rokov je počas prázdnin z iniciatívy riaditeľa Divadla Aréna Juraja Kukuru organizovaná Detská Univerzita Komenského.  Zúčastníť sa jej môžu deti od 9 do 14 rokov z celého Slovenska. V priestoroch Auly Univerzity Komenského a hľadiska Divadla Aréna sa malí študenti počas prednášok naučia množstvo zaujímavostí. Témy vychádzajú z profesijného zamerania prednášajúcich, ale sú prispôsobené veku a záujmom detí.
 
Vďaka Ministerstvu obrany Slovenskej republiky sa jedna z workshopov uskutočnila aj v kasárňach Ženijného práporu v Seredi. Počas dvoch dní sa 160 účastníkov DUK dozvedelo niečo bližšie o práci a fungovaní ženistov. Celé podujatie nieslo názov Army workshop. Deti si mohli interaktívne vyskúšať „vojenský výcvik“.  V prvý deň sa s nimi stretol aj minister obrany Peter Gajdoš, ktorí do Serede zavítal.
 
A čo pre školákov vojaci pripravili? Boli to ukážky sebaobrany,deti absolvovali taktický presun družstva, hliadkovanie a učili sa čítať z vojenských topografických máp. Azda najzaujímavejšie pre deti bola možnosť vyskúšať si rozobrať a následne zložiť zbraň, skúsili si ochranné protichemické masky a súpravu, zakopali a maskovali vojenské míny a svoju zdatnosť preukázali na army prekážkovej dráhe. A ako to už na podobných podujatiach býva vojenskí kuchári všetkým pripravili pravý vojenský obed.
 
Minister Gajdoš povedal, že je to v poradí už deviaty rok zo 17 ročníkov DUK, kedy spolupracovali s organizátormi na programe pre deti. “Každoročne deťom ukazujeme niečo nové, iné, vlani sme boli v Leviciach. Teší ma, že medzi deťmi vidím také, ktoré prišli druhý- či aj tretíkrát,” uviedol po skončení programu. Ozbrojené sily sa aj takouto formou snažia predstaviť nastupujúcej generácii a budovať v nich podľa ministrových slov vzťah k vlasti a lokálpatriotizmus. Zároveň vysvetliť, že povolanie vojaka nie je o osem a polhodinovej pracovnej dobe, ale o siedmich dňoch v týždni a 365 v roku. Voľnými ukážkami činnosti ich chceme zaujať a prípadne aj motivovať pre ich budúcnosť,”
Minister Gajdoš sa v kasárňach Ženijného príporu v Seredi stretol absolventmi DUK