Dvojičky úspešné v celoslovenskej súťaži

Dvojičky úspešné v celoslovenskej súťaži

Udalosti a ľudia     Ružena Scherhauferová    
Ahoj, dievčatá, som rada, že ste si našli čas a súhlasili s krátkym  rozhovorom.

Teraz, pred niekoľkými dňami ste sa dozvedeli, že ste vyhrali  cenu poroty v celoslovenskej literárnej súťaži „ROZLET“, ktorú vyhlásilo Literárne umenie, občianskej združenie pri Spolku slovenských spisovateľov ešte v máji. Aké sú vaše pocity, že vás porota poctila tým najvyšším hodnotením?

Eva Mančíková: Pocity sú úžasné. Za to, že niekto ocenil moje myšlienky, som veľmi vďačná.

Ema Mančíková: Víťazstvo ma potešilo. Bola som milo prekvapená, pretože moja ukážka bola žánrovo odlišná od väčšiny súťažných príspevkov. Toto víťazstvo je pre mňa o to hodnotnejšie, že to bola moja posledná súťaž na základnej škole. Taká príjemná rozlúčka s mojou ZŠ Juraja Fándlyho.

Ja viem, že vy dve ste šikovné aj v iných oblastiach, nielen v písaní. Čomu všetkému sa okrem tvorby krátkych literárnych útvarov venujete?

Ema: Vždy nás zaujímalo viacero vecí, niečo máme spoločné a niečo rozdielne. No nejakým spôsobom sa to vždy točí okolo umenia. Ja som chodila do ZUŠ v Seredi na zobcovú flautu, klavír a husle. Baví ma kreslenie a venujem sa aj umeleckému prednesu. Zaujímam sa o ekológiu a aj na základnej škole sme zapojené do programu Zelená škola. Pôsobím aj v miestnom komunitnom centre Priestor, kde sa stretávame partia dobrovoľníkov zo Serede a okolia.

Eva: Tieto záujmy máme podobné, takmer rovnaké, ale mňa najviac z umenia baví hra na klavír. Ešte môžem spomenúť, že okrem toho sme zapojené do programu Mladí reportéri pre životné prostredie. Baví nás fotografovanie, mňa možno o trošku viac. Zúčastňujeme sa na rôznych workshopoch alebo diskusiách, a to je skvelá inšpirácia.

Evka, o čom si písala do súťaže ty? Čo ti je bližšie k srdcu? Poézia alebo próza.

Eva: Ja som napísala báseň s názvom: Som klaun, bič, lev a klietka, ktorá získala nielen cenu poroty, ale aj druhé miesto v hlasovaní online. Je to o utrpení zvierat aj ľudí v prostredí cirkusu. Ale aj život je jeden veľký cirkus, ja v tej básni nachádzam viacero významov. Poézia mi je najbližšia k srdcu, pretože v nej píšem svoje myšlienky, paradoxne ale čítam najmä prózu. A to úplne všetky žánre.

Emka a ako je to s tebou?

Ema: Do súťaže som poslala úvahu s názvom „Nepotrebujem“. Sú to pocity, nálady a spomienky, s ktorými sa chceme podeliť s niekým, kto nás v tej chvíli počúva. Pre niekoho je to čistá fantázia, iní si môžu predstaviť niečo osobné.
Myslím, že v hĺbke duše mám radšej prózu. Čítam úplne každý žáner, ale najradšej detektívky, thrillery a sci-fi.


Rozhodne ste, dievčatá, obidve veľmi talentované a takto ste sa aspoň odlíšili, i keď ste aj napriek tomu spôsobili v radoch poroty menší chaos. Porotkyne si neboli isté, či sa  jedná o  dve  súťažiace alebo o jednu (a to vás ešte nevideli naživo, ako sa na seba podobáte). Ozaj, aspoň v niečom inom (v konaní, záujmoch, záľubách, v povahe... ) sa odlišujete?

Eva: Aj keď máme záujmy skoro rovnaké, každá k práci pristupuje svojím vlastným spôsobom. Tak sa navzájom dopĺňame,  jedna z nás pôsobí na ľudí introvertnejšie a druhá je extrovert, ale v skutočnosti sme rovnaké a máme rovnaký humor.

Ema: Viac by asi povedali tí, ktorí nás poznajú.

Ste jednovaječné dvojičky, takže ste si navlas podobné. Som zvedavá, či vás rodičia rozoznajú na prvý šup. A čo spolužiaci, okolie? Majú s tým problémy? Zažili ste v súvislosti s podobnosťou aj nejaký humorný príbeh?

Eva: Čím sme staršie, tým viac ľudí nás dokáže rozoznať aj po krátkom čase. Boli sme si podobnejšie, keď sme mali obe dlhé vlasy a podobné okuliare.

Ema: Rodičia nikdy nemali problém nás rozoznať a aj v škole je to v pohode. Skôr ľudia, ktorí nás vidia prvýkrát, si hľadajú odlišnosti.

Spomínali ste, čo všetko robíte okrem učenia. A robíte to s úspechom. Čo také, čo ste dosiahli v tomto vašom, ešte detskom období si najviac ceníte?

Eva: Ťažko sa to vraví. Každý úspech mám rada inak a každý mi dá niečo iné, nejaký iný pohľad na mňa. Napríklad súťaž Rozlet mi dodala sebavedomie k mojej ďalšej tvorbe. Ale ak by som mala vybrať jeden z úspechov, tak je to asi svetové víťazstvo s fotografiou v súťaži Mladí reportéri pre životné prostredie.

Ema: Nedá sa vybrať jeden najväčší úspech. Tešili ma okamihy, keď mi hovorili, že sa v tom čo robím, nedá dosiahnuť úspech, ale napriek tomu sa mi to podarilo. Vtedy som naozaj cítila, že som uspela. Cením si napríklad aj to, že sme spoznali mnoho zaujímavých ľudí, ktorých by som inak nemala možnosť stretnúť.

Tento rok ste ukončili základnú školu. Odchádzate na rovnakú strednú školu, alebo vás štúdium rozdelí a každá z vás pôjde iným smerom?

Eva a Ema: Už teraz nás to ťahá inými smermi, ale zatiaľ necítime potrebu rozdeliť sa a ísť na inú školu. Napokon, každá nájde vlastnú cestu, ale v pätnástich rokoch ešte môžeme kráčať po spoločnej.

Máte pocit, že všetko, čo ste dosiahli, bolo pre vás obyčajnou malinou, alebo ste zakaždým poctivo pracovali a nezanedbávali prípravu? Ozaj, čo pre vás znamená úspech? Myslíte si, že ak ste úspešné, ste niečo viac ako vaše rovesníčky? Je podľa vás dôležitejší talent alebo sústavné zdokonaľovanie a práca na sebe?

Eva: Talent nestačí. Ak ho nerozvíjame, talent sa stráca. Nemám rada, keď niekto vraví, že s tým, že som úspešná som sa narodila. Áno, je pravda, že každý sa rodí s nejakými predpokladmi. Ale naše úspechy sú naša práca, veľká podpora našich rodičov a známych. Úspech nie je len niečo, čo sa stane omylom. Áno, je za tým drina. Za akýmkoľvek úspechom.

Ema: Súhlasím, je to tak. Za každým úspechom je množstvo hodín a dní práce. Ale nemám pocit, že som viac ako moje rovesníčky. Každý si môže nájsť svoj úspech v niečom inom, či už je to šport, možno veda, spev alebo tanec.

Ja viem, že máte toho jedna aj druhá dosť, ale čo najradšej robíte, keď nerobíte nič, teda, keď sa vám naozaj nechce nič robiť. Ako relaxujete? 

Eva: Ideálny relax je šálka čaju, zapálená sviečka a čítanie dobrej knihy alebo počúvanie hudby. Oddychujem ale aj keď som v spoločnosti, keď hrám na klavír, fotím alebo píšem.

Ema: Keď chcem zrelaxovať, nájdem si na internete recept na nejakú dobrotu a upečiem ju. Ale niekedy si len tak vyložím nohy a počúvam hudbu

Priznajte sa mi, čo nerady robíte napríklad v domácich prácach. A či si často leziete vy dve na nervy. Nadávate si, nerozprávate sa, a či sa nebodaj do seba aj nepustíte?

Eva: Myslím, že naše minútové hádky sú takmer každodenné. Ale po chvíli sme opäť v pohode. Nikdy sme sa na seba nehnevali celý deň. To je ako hnevať sa na samu seba.

Ema: Ako som hovorila, veľmi rada si niečo upečiem, ale potom mám problém s umývaním riadu.

V septembri nastupujete na strednú školu. Máte aspoň hmlistú predstavu o svojej budúcnosti? Ste vo veku, keď svoje sny budete ešte viacej ráz meniť, ale má niektorá z vás už teraz jasný cieľ, čím by chcela raz byť?

Eva: Vôbec nemám jasný cieľ, pretože ma baví tak veľa vecí, že si ani neviem vybrať. Práve preto idem na gymnázium. Ale dúfam, že napokon nájdem to, čo ma bude baviť a budem sa tomu venovať.

Ema: Zatiaľ nemám úplne presnú predstavu, ale celkom ma zaujíma psychológia. Čas ukáže.

A na záver taká úplne obyčajná, no teraz dôležitá otázka. Ako strávite prázdniny a či sa tešíte na nové obdobie vo vašom živote, ktoré odštartujete v septembri.

Eva: Plánujeme tráviť veľa času s rodinou a priateľmi. Výlety a dovolenky s rodinou sú naše typické prázdniny. Tieto síce ukončia deväť rokov na základnej škole, ale už teraz som zvedavá, aké to bude na gymnáziu.

Ema: Tiež sa podieľame na príprave druhého ročníka komunitného festivalu Vatafest, ktorý bude 2. a 3. augusta. Organizuje ho KC Priestor a veľmi sa tešíme. A potom sa neviem dočkať rodinných osláv, opekačiek a kúpania. A dúfam, že sa nám podarí navštíviť nejaké miesto, kde sme ešte neboli.


Evka Mančíková a Emka Mančíková, čas, ktorý som strávila s vami bol naozaj príjemný a zaujímavý. Ďakujem vám za rozhovor a prajem veľa ďalších úspechov, ktoré vás budú posúvať dopredu až si nájdete postupne cestu, ktorou pôjdete k vytýčenému cieľu.
     Dvojičky úspešné v celoslovenskej súťaži     Dvojičky úspešné v celoslovenskej súťaži     Dvojičky úspešné v celoslovenskej súťaži     Dvojičky úspešné v celoslovenskej súťaži