Vojenský čin roka 2018 pozná víťazov - ocenený bol aj občan Serede

Vojenský čin roka 2018 pozná víťazov - ocenený bol aj občan Serede

Udalosti a ľudia     Iveta Tóthová    
Dňa 13. júna sa na pôde Ministerstva obrany SR v Bratislave konalo slávnostné odovzdanie ocenení v ankete Vojenský čin roka 2018. Počas galaprogramu si ocenenie prevzali štyria kandidáti. Medzi ocenenými bol aj Seredčan Ján Himpán. 
 
 
Ministerstvo obrany SR ocenenie Vojenský čin roka udelilo tento rok už po dvadsiaty druhý krát. Každý rok sú ocenení vojaci za svoje výnimočné skutky, ktorí zachránili život, alebo pomohli ľuďom v núdzi. V rámci ankety Vojenský čin roka 2018 si ocenenie prevzali aj ľudia z radov verejnosti za budovanie pozitívneho vzťahu k ozbrojeným silám a šíreniu dobrého mena o nich.
 
„Hrdinov naozaj nerobia reči, ale skutky a laureáti ankety Vojenský čin roka sú toho dôkazom. Som hrdý, že naši vojaci svojimi skutkami potvrdzujú vernosť vojenskej prísahe a sú tu pre občanov Slovenskej republiky naozaj 24 hodín denne, 7 dní v týždni - vždy pripravení pomôcť,“ povedal minister obrany SR Peter Gajdoš.
 
Ocenenie v kategórii „záchrana života“ získal vojak Lukáš Kucharčík z Trebišova. Vďaka rýchlemu zásahu pri autonehode v júni minulého roka zachránil život mladému mužovi a pomohol aj posádke vozidla, ktoré následne vybuchlo.
 
V kategórii „pomoc verejnosti“ získal ocenenie čat. Martin Majer, ktorý minulý rok, už po šiestykrát, zorganizoval finančnú zbierku príslušníkov Opravárenského práporu Martin pre Detskú fakultnú nemocnicu v Banskej Bystrici.

Za vytváranie kladného vzťahu verejnosti k Ozbrojeným silám SR bol dnes ocenený genpor. v. v. Pavel Honzek a Klub generálov SR – Trenčín.  Laureátmi v kategórii „priateľ Ozbrojených síl SR“ sa stali vďaka iniciácii a organizácii rozsiahlej rekonštrukcie vojnového cintorína v Trenčíne.

A nakoniec Ministerstvo obrany tento rok udelilo na základe rozhodnutia poroty aj mimoriadnu cenu. Získal ju Seredčan  pplk. v. v. Ján Himpán, člen Zväzu vojakov SR v Seredi a zároveň držiteľ tzv. Kňazovického plakety. Na ocenenie ho navrhol predseda Zväzu vojakov SR klub Sereď Ondrej Urban. 
 
Ján Himpán ešte v roku 1993 začal ako veliteľ výcvikového strediska ženijného vojska v Seredi organizovať hromadné darovanie krvi, pričom s darovaním sám pokračoval aj po odchode do zálohy a dodnes má za sebou celkovo 104 bezplatných odberov. Ján Himpán pri tejto príležitosti zdôraznil úlohu darcov krvi. "Krv môže zachrániť množstvo životov, preto na to netreba zabúdať," povedal. K myšlienke darovania krvi ho podľa jeho slov priviedla vážna choroba otca. "Pokiaľ budem zdravý a budem môcť, určite budem darovať krv," doplnil s tým, že by chcel dosiahnuť métu 120 odberov.
 
zdroj fotografií: TASR
 Vojenský čin roka 2018 pozná víťazov - ocenený bol aj občan Serede Vojenský čin roka 2018 pozná víťazov - ocenený bol aj občan Serede Vojenský čin roka 2018 pozná víťazov - ocenený bol aj občan Serede