Máme za sebou voľby do Európskeho parlamentu. Koľko Seredčanov pristúpilo k volebným urnám?

Máme za sebou voľby do Európskeho parlamentu. Koľko Seredčanov pristúpilo k volebným urnám?

Samospráva a štátna správa     Iveta Tóthová    
V sobotu 25. mája sa na území Slovenskej republiky konali voľby do Európskeho parlamentu. Slováci svojimi hlasmi rozhodli,  ktorí europoslanci ich najbližších päť rokov budú zastupovať v Európskom parlamente. Právo voliť mal každý občan, ktorý v deň konania volieb dovŕšil 18 rokov.
 
Účasť vo voľbách dosiahla 22,74%, čo znamená 1 007 398 voličov.  V Seredi voliči volili v 13. volebných okrskoch. Účasť vo voľbách bola 20,57 % , čo znamená že k volebným urnám pristúpilo  2 758  voličov.
___
 
 
Víťazom volieb sa stala koalícia Progresívne Slovensko, čo znamená že v europarlamente budú mať zastúpenie v počte štyroch poslancov. Na druhom mieste sa umiestnila strana Smer-SD s 15,72% s troma poslancami a do Európskeho parlamentu sa do tretice prebojovala aj  ĽS NS s 12,07% a zastupovať nás budú dvaja poslanci.
 
 
Novými europoslancami sa za Slovensko stali Michal Šimečka, Vladimír Bilčík, Michal Wiezik, Martin Hojsík (koalícia PS/Spolu), Monika Beňová, Miroslav Číž, Robert Hajšel (Smer), Milan Uhrík, Miroslav Radačovský, (ĽSNS), Ivan Štefanec, Miriam Lexmann (KDH), Lucia Ďuriš Nicholsonová, Eugen Jurzyca (SaS) a Peter Pollák (OĽaNO).
 

 
Máme za sebou voľby do Európskeho parlamentu. Koľko Seredčanov pristúpilo k volebnýcm urnám?Máme za sebou voľby do Európskeho parlamentu. Koľko Seredčanov pristúpilo k volebnýcm urnám?Máme za sebou voľby do Európskeho parlamentu. Koľko Seredčanov pristúpilo k volebnýcm urnám?Máme za sebou voľby do Európskeho parlamentu. Koľko Seredčanov pristúpilo k volebnýcm urnám?