Čitateľská výzva na GVMS

Čitateľská výzva na GVMS

Školstvo a vzdelávanie     Mgr. K. Valábková, Mgr. A. Ujlacká    
Marec je už tradične mesiacom literatúry, mesiacom knihy. V Paríži, Londýne či Lipsku sa v tomto mesiaci konajú tradičné knižné veľtrhy a u nás na GVMS sa uskutočnila tiež jedna čitateľská výzva. Žiaci prímy a sekundy súťažili totiž v počte prečítaných strán za tento mesiac. Ako pribúdali dni v mesiaci, rástol aj počet prečítaných strán a zároveň napätie, ktorá z tried v tomto čitateľskom dueli zvíťazí.
Úlohou žiakov bolo vyrobiť aj projekt o svojej knihe a povedať o nej stručnú recenziu pre spolužiakov. A ako teda tento súboj skončil?
Víťazom sa stala trieda sekunda, ktorá spolu prečítala až neuveriteľných 11 468 strán! Trieda príma prečítala za marec tiež úctyhodných 4046 strán. Spolu teda viac ako pätnásťtisíc strán plných príbehov, pekných chvíľ prežitých so svojimi hrdinami.
Najlepšími čitateľkami zo sekundy boli Soňa Tóthová (absolútna víťazka v počte strán), Martina Bojňanská, Simona Poláková a Kristína Sopčáková, ktoré prečítali každá viac ako tisíc strán. Z triedy príma sa top čitateľkou stala Ema Borkovičová s tromi prečítanými knihami. Blahoželáme.
A aby to nebolo len o počte strán – vyučujúcim poskytla táto súťaž okrem cennej motivácie mladých čitateľov a čitateliek aj prehľad o čitateľských preferenciách  11-13-ročných žiakov. Vedie relaxačná dobrodružná a fantasy literatúra často s detektívnou zápletkou, dievčenské romány o vzťahoch, romány vo forme denníka, romány s témou jazdectva koní a o domácich miláčikoch či o začínajúcich láskach. Našli sa aj takí, ktorí siahli po literatúre faktu – najmä biografiách svojich športových vzorov.
Z mien sa často vyskytujú J. Wilsonová, J. K. Rowlingová, J. Green, C. Clare, W. B. Cameron, V. Roth, R. Riordan a iné. Zaujímavosťou je tiež fakt, že medzi autormi takmer nefigurovalo slovenské meno, čo je tiež jedna z výziev pre budúcnosť.
Čitateľský duel mal medzi žiakmi dobrú odozvu, preto plánujeme jeho pokračovanie na budúci rok – veď dobrá kniha je vynikajúci spôsob ako obohatiť svoj život, ako spestriť svoj svet.
Čitateľská výzva na GVMSČitateľská výzva na GVMSČitateľská výzva na GVMS