Prezidentské voľby vyhrala Zuzana Čaputová. Ako volili Seredčania?

Prezidentské voľby vyhrala Zuzana Čaputová. Ako volili Seredčania?

Samospráva a štátna správa     Iveta Tóthová    
 
 
Dňa 30. marca 2019 sa na území Slovenskej republiky konalo druhé kolo prezidentských volieb. Prvé kolo prebehlo 16. marca a zasadnúť do prezidentského kresla prejavilo  záujem 13 kandidátov. Keďže ani jeden z nich nezískal nadpolovičnú väčšinu platných hlasov oprávnených voličov, do druhého kola prezidentských volieb postúpili dvaja kandidáti s najvyšším počtom hlasov a to Zuzana Čaputová a Maroš Šefčovič.
 
 
Počet zapísaných voličov v Seredi bol 13 327 a volilo sa v 13-tich volebných okrskoch.  Tie boli tvorené od 7:00 do 22:00 hodiny. Po zatvorení volebných miestností a sčítaní hlasov voľby z celoslovenského meradla dopadli nesledovne:
 
 
 
V druhom kole v rámci Slovenska získal Maroš Šefčovič  753 403  hlasov a Zuzana Čaputová 1 056 582  hlasov a stane sa tak na nasledujúce päťročné funkčné obdobie  prezidentkou SR.
 
 
 
Voľby v Seredi
 
 
V prvom kole bol v Seredi počet zúčastnených voličov vo voľbách 6 528.  Počet platných hlasov bol 6 495.
V druhom kole sa volieb zúčastnilo  5 371  voličov. Počet platných hlasov bol 5 285.
 
 
Zuzana Čaputová získala v Seredi 2 935 hlasov čo je 55,53% platných hlasov. Jej protikandidát Maroš Ševčovič získal 2 350 hlasov čo je 44,47% platných hlasov.
 
 
 
Slovensko teda bude mať po prvý raz vo svojej histórii na čele štátu ženu. Na sociálnej sieti jej zablahoželal aj premiér Peter Pellegrini: "Úprimne gratulujem víťazke prezidentských volieb pani Zuzane Čaputovej. Verím v konštruktívnu spoluprácu pri riešení problémov Slovenska."
 
 
Primátor mesta Martin Tomčányi na svojom fb profile poďakoval všetkým, ktorí zabezpečili dôstojnú organizáciu prezidentských volieb. Podľa jeho slov predsedovia aj členovia komisií pristúpili k svojim povinnostiam zodpovedne či už v prvom alebo aj druhom kole. Rovnako poďakoval pracovníkom mesta, ktorí pod vedením vedúcej organizačného oddelenia na MÚ Silvii Adamčíkovej zodpovedne zabezpečujú  po organizačnej stránke každé jedny voľby.
 
 
Zuzana Čaputová sa funkcie ujme 15. júna ako piata hlava štátu od vzniku samostatnej Slovenskej republiky v roku 1993.
Prezidentské voľby vyhrala Zuzana Čaputová. Ako volili Seredčania?Prezidentské voľby vyhrala Zuzana Čaputová. Ako volili Seredčania?Prezidentské voľby vyhrala Zuzana Čaputová. Ako volili Seredčania?