V sobotu 30. marca o 20:30 hodine sa svetové metropoly ponoria do tmy. Medzi nimi aj 26 slovenských miest a obcí

Udalosti a ľudia     Iveta Tóthová    
 
V sobotu 30. marca sa Slovensko po desiaty raz zapojí do najväčšej svetovej kampane na ochranu planéty HODINA ZEME.
 
Hodina Zeme je najväčšou celosvetovou kampaňou zameranou na zvýšenie povedomia verejnosti v oblasti klimatických zmien. Zhasnutím svetla na 60 minút vytvára symboliku spoločnej zodpovednosti za budúcnosť našej planéty a vyzýva ľudí, aby si uvedomili, že k zlepšeniu môže prispieť každý z nás.
 
Do kampane Hodina Zeme sa každý rok zapájajú najvýznamnejšie metropoly sveta, medzi nimi aj Slovensko. Zapojiť sa môže každý, či už obec, firma, občianske združenie ale aj jednotlivci.
 
 
Tento rok sa  kampane HODINA ZEME zúčastní 26 slovenských miest a obcí. Myšlienku podporilo aj 34 firiem, 8 škôl a 34 pamiatok. Zhasnú dominanty, ako napr. Bratislavský hrad, prezidentský palác, Bojnický zámok, Spišský hrad, Trenčiansky aj Nitriansky hrad.
 
Podľa oficiálnej webovej stránky Hodina Zeme sa história kampane datuje k 31. 3. 2007 keď viac ako 2,2 milióna domácností a 2000 firiem v austrálskom Sydney vyplo na hodinu svoje osvetlenie. O rok neskôr sa do Hodiny Zeme zapojilo už okolo 50 miliónov ľudí v 370 mestách a obciach vo vyše 35 zemiach v 18 časových pásmach. Slovensko sa do kampane po prvýkrát zapojilo v roku 2010 a oficiálne v roku 2011.
 
 
V sobotu 30. marca 2019 presne o 20.30 hodine sa najdôležitejšie dominanty celého sveta zahalia na jednu hodinu do tmy. Podporiť myšlienku môžu aj Seredčania. Svoju spolupatričnosť môžete vyjadriť zhasnutím osvetlenia vo svojej domácnosti. Zhasnutie svetla na 60 minút vytvára symboliku spoločnej zodpovednosti za budúcnosť našej planéty a vyzýva ľudí, aby si uvedomili, že k zlepšeniu môže prispieť každý z nás.
 
Tak čo, skúsite to? Uvarte si doma šálku dobrého čaju a chvíľku len tak relaxujte alebo sa medzi sebou rozprávajte. Uvidíte, že aj takto strávený čas má svoje čaro.