Záverečné kolo základnej časti Fortuna ligy

Šport     Lehockyi    

V sobotu, 9.3.2019 sa odohralo kompletné záverečné kolo základnej časti Fortuna ligy a sereďania na takmer vypredanom štadióne v Myjave hostili Trnavu, ktorá sa po dobrých výsledkoch v jarnej časti hotovala poraziť aj domácu Sereď, pretože iba výhra Trnave zabezpečovala postup do nadstavbovej časti hornej šestky elitnej skupiny. V 11.kole domáca Trnava porazila Sereď keď otáčala z 0:1 a penaltou zo 46.minuty strhla víťazstvo na svoju stranu. Na dnešný zápas padali kdejaké tutovky o výhre Trnavy aj od tzv.“expertov“, pretože ako je to už známe o slovači, výkony Trnavy v Žiline a proti Dun. Strede v jarnej časti sa skloňovali iba z pohľadu Trnavy a nikoho nenapadlo hodnotiť aj slabé výkony súperov, no a pod vplyvom takýchto „objektívnych“ záverov sa dnes trnavčania chystali jednoznačne vyhrať.

 

Od začiatku sa hral trochu nervózny zápas, možno takticky zviazaný a tým pádom opatrný, ale domáci sereďania jednoznačne ukazovali, že dnes bude v ŠKF dominovať zodpovedná hra v defenzíve. V 5.minute po rohu hostí sa lopta dostala ku kapitánovi FC Grendelovi ktorý veľmi nebezpečne napriahol z ľavej strany a z 22m loptu Penksa s námahou vyrážal od ľavej žrde na roh. V 10.minute Grendel druhý krát mieril nebezpečne z 27m k pravej žrdi a Penksa opäť veľmi dobre zasahoval v čase, kedy Trnavčania krok za krokom získavali a mali územnú prevahu, domáci nedokázali dlhšie podržať loptu a ukľudniť hru, ale prevaha hostí bola veľmi platonická. Asi od 13.minuty hostia ustúpili zo svojich pozícií a domáci hru opticky zrovnali, v 14.minute dobrú loptu po pravom krídle dostal Sus a jeho center Menich z vnútra šestnástky poslal vedľa. V 22.minute Iván poslal pekný pas po pravej strane za obranu hostí ale Morong z uhla vnútra šestnástky z 10m neprepálil Rusova v bráne FC a ten jeho dobrý pokus od ľavej žrde vytlačil na roh. Ďalšie minúty potom ponúkli vyrovnanú partiu, hra sa prelievala medzi šestnástkami z jednej strany na druhú ale bez vážnejšej šance na jednej či druhej strane, sereďania nepustili hostí do šance.

 

Do druhého polčasu z FC Markoskiho vymenil Lovat a v ŠKF zraneného Ba striedal Špehar. V 54.minute žltú za zbytočné reči videl z domácich Baez v čase keď bola hra prerušená a hostia si pripravovali priamy kop po veľmi diskutabilnom teátre Yilmaza ktorý mal byť faulovaný. Loptu si postavil vľavo vo vzdialenosti asi 24m Grendel a z jeho pravačky k pravej žrdi išli hostia do vedenia – 0:1. To bol samozrejme signál pre domácich ktorí začali hrať aktívnejšie, zrýchlili pohyb a tlačili sa ku šestnástke hostí. V 60.minute sa na ľavom krídle uvoľnil Iván, posunul na krátko loptu pre Moronga ktorý z vnútra šestnástky hostí technickou parádou trafil brvno. V 66.minute žltú za faul z FC videl Lovat a v 69.minute domáci zrovnali. Iván sa opäť uvoľnil na ľavom krídle, na päťku poslal vynikajúcu prudkú loptu do ktorej z pravej strany vletel v súboji Sus a Rusov bol bezmocný – 1:1 a opäť bolo zotrvanie v hornej šestke na strane sereďanov. V 70.minute Lačného v ŠKF striedal Kuzma a v 73.minute v FC Ashiru vymenil Tavares. Hra nabrala na nervozite a žlté za fauly aj keď v prípade Špehara opäť diskutabilne videli z domácich Iván a Špehar v 74. a 75.minute. Hostia sa snažili prenášať hru dlhými loptami na obranu domácich ale trnavčania vysoké lopty nezískavali a Sereď ich snahy v pohode odvracala. V 77.minute Moronga v ŠKF vymenil Mečiar a v tej istej minute mal na hlave gól kapitán domácich Michalík, keď nepriamy kop do šestnástky hostí z pravej strany hlavou z 8m dával do ľavej časti brány ale Rusov vynikajúco loptu vytlačil na roh. Čo sa nepodarilo Michalíkovi Hučko vzápätí napravil. Rohový kop z pravej strany Abena na päťke hlavou iba pohladil a za ním čakajúci Hučko hlavou poslal loptu nechytateľne do pravej šibenice a zatĺkol tak druhý klinec do truhly padajúcej Trnavy – 2:1 a obrovská radosť v tábore domácich a aj v hľadisku. Očividne zaskočení hostia v závere zápasu ešte vystriedali Košúta za Pekara ale domáci hráči Trnavu už do ničoho nepustili. V 80.minute najprv Hučko a v88.minute žltú z hostí videl aj Grendel a keď už v duchu všetci sereďania na štadióne oslavovaliv 91.minute išla lopta po osi Kuzma, Špehar a Mečiar na ľavom krídle a center posledne menovaného na päťke smolne zavesil do vlastnej brány k ľavej žrdi Čonka – 3:1 a vymaľované, sereďania si výbuch radosti na trávniku vychutnali do zbytku a Čonka okrem gólu si pripísal aj žltú v 93.minute.

 

No, čo k tomu dodať. Z 2543 divákov veľká väčšina z Trnavy už po góle na 2:1 žiaľ zmĺkla v čase, keď by povzbudzovanie trnavčania najviac potrebovali. Úvod zápasu patril hosťom v držaní lopty, možno aj v zostatku prvého polčasu ale šancu na gól si trnavčania nedokázali vypracovať počas celého zápasu, najnebezpečnejšie pokusy na bránu domácich lietali iba z kopačky jediného strelca hostí Grendela a to bolo žalostne málo. Sereďania veľmi disciplinovaným plnením úloh v defenzíve hostí do ničoho nepustili a na druhej strane efektívne zúžitkovali svoje šance. Od debaklu zachraňoval hostí jeden krát Rusov po gólovej hlave Michalíka a brvno po paráde Moronga. Škoda že od dokonalého zážitku pre fanúšikov ŠKF iClinic Sereď v nadstavbovej časti v elitnej šestke ligy bude brániť iba nevybudovaný domáci štadión a tak Nitra bude pre Sereď ponúkať domáce súboje v bojoch o predkolá EL a to už bude opäť o stupeň iná káva za skvelé šieste miesto ktoré káder okolo Michalíka, Mečiara či Moronga s kapitánskou páskou zaslúžene vybojoval.

 

 

Zostavy -  domáci: P.Penksa -  T.Hučko, Ľ.Michalík(K), T.D.Ba(46.D.Špehar), J.Menich, A.O.Baez, B.O.Adekuoroye, M.Sus, A.Morong(77.M.Mečiar), A.Iván, M.Lačný(70.M.Kuzma)

             

-  hostia: D.Rusov -  M.Čonka, T.Košut(81.S.Pekar), M.Abena, M.Turňa, E.Grendel(K), M.Janečka, K.Markoski(46.L.Lovat), K.Yilmaz, D.Depetris, M.Ashiru(73.R.Tavares)

ŽK: 54.A.O.Baez, 74.A.Iván, 75.D.Špehar, 80.T.Hučko – 66.L.Lovat, 88.E.Grendel, 93.M.Čonka

Góly: 69.M.Sus, 79.T.Hučko – 55.E.Grendel, 93.M.Čonka vl.

Strely     celkom – 10 – 6

         na bránu – 6 – 2

         mimo bránu – 3 – 4

         zblokované – 1 – 0

Rohy – 5 – 6

Fauly – 14 – 19

Ofsajdy – 2 – 0

Rozhodoval: D.Sedlák