Dnes oslavujeme Medzinárodný deň žien - história tohto sviatku siaha až do roku 1908

Udalosti a ľudia     Iveta Tóthová    

Medzinárodný deň žien patril kedysi k najvýznamnejším sviatkom v roku. Mnohí si ešte pamätajú celozávodné oslavy MDŽ, na ktorých zamestnávatelia rozdávali svojim pracovníčkam hrebíčky či utierky, uteráky, obrusy alebo bonboniéry. S úsmevom sa hovorilo, že tento sviatok si vždy viac užili muži ako ženy.  Po revolúcii bol 8. marec zatracovaný ako sviatok socializmu a mnohí ho doslova ignorovali. No tento sviatok nikdy na Slovensku úplne nezanikol a pravdepodobne ani nezanikne. MDŽ naďalej ostáva sviatkom všetkých žien a vyjadrením úcty  a lásky k nim.

 

História tohto sviatku siaha až do roku 1908 a spája sa so štrajkom 40-tisíc newyorských krajčírok. Bojovali za zrušenie desaťhodinového pracovného času, proti nízkym mzdám a zlým pracovným podmienkam. Ženy požadovali osemhodinový pracovný čas, hlasovacie právo a zlepšenie zákonodarstva.

 

Dátum 8. marec bol stanovený ako  termín oslavy všetkých žien na Medzinárodnej ženskej konferencii, ktorá sa konala v roku 1910 v Kodani. Prvýkrát ho zorganizovali v ČSR v roku 1921. Počas druhej svetovej vojny bol sviatok žien zrušený ale po roku 1945 bol opäť obnovený. Deň žien uznala v roku 1975 aj Organizácia spojených národov. Je symbolom solidarity a rovnoprávnosti.

 

Či už tento sviatok uznávate alebo nie, každú ženu poteší ak si na ňu muž v tento deň spomenie a daruje jej na znak úcty kvietok. Preto páni nezabudnite dnes na svoje manželky, mamy, sestry či dcéry. Obdarovať ich môžete aj objatím, úsmevom či milým slovom.  heart