Cievna mozgová príhoda sa netýka len starších

Zdravie     MUDr. Oto Petrík, MPH primár Neurologického oddelenia, NsP Sv. Lukáša Galanta    

Približne pred rokom som sa Vás v mojom článku pýtal, či poznáte príznaky cievnej mozgovej príhody. Aj vďaka vašim vedomostiam, sa množstvo pacientov dostalo včasne k adekvátnej liečbe cievnej mozgovej príhody. Toto ochorenie nie je devastujúce len pre človeka samotného, ale aj pre jeho okolie, pretože veľká časť pacientov ostáva odkázaná na svoju rodinu a priateľov. Včasným prevozom pacienta do nemocnice vieme toto ochorenie efektívne liečiť a zabrániť poškodeniu mozgu, ktoré podmieňuje ochrnutie, zmenu správania a stratu celkovej samostatnosti.

           

Vďaka Vám, vašej rýchlej reakcii a zavolaniu rýchlej zdravotnej služby sa nám v 86 prípadoch v roku 2018 podarilo podať špecifickú liečbu na rozpustenie zrazeniny krvi, ktorá zabraňovala správnemu prekrveniu niektorých častí mozgu. 86 pacientov tým pádom malo šancu na plné uzdravenie. 86 ľudských príbehov, ktoré mohli ďalej pokračovať. 86 rodín, do ktorých sa mohol pacient vrátiť na vlastných nohách.

 

Poviete si, že 86 nie je veľké číslo. Jedná sa približne o 25% pacientov s cievnou mozgovou príhodou hospitalizovaných na Neurologickom oddelení v Galante. Na slovenskej úrovni je to skvelé číslo. Priemer pacientov liečených touto špecifickou metódou v roku 2018 na Slovensku bol 19%.

 

Ja s Vami ale súhlasím, je to malé číslo. Myslím si, že sme schopní pomôcť väčšiemu počtu pacientov. Základným predpokladom je rozpoznať, či sa jedná o príznaky cievnej mozgovej príhody a následne, čo najskôr pacienta previesť do najbližšej nemocnice. Čas, dokedy môžeme podať liek na rozpustenie zrazeniny je 4,5hod od vzniku príznakov.

           

Najčastejšie príznaky cievnej mozgovej príhody sú: porucha reči, poklesnutý ústny kútik a oslabenie alebo znecitlivenie jednostranných končatín.

           

V prípade, že sa tieto príznaky vyskytujú spolu, alebo osobitne a vznikli náhle, treba ihneď kontaktovať 155 – Rýchla záchranná služba. Počas prevozu záchranári už komunikujú so službukonajúcim neurológom. Kým sanitka dorazí do nemocnice neurológ zaktivuje pracovníkov na CT pracovisku aj na Neurologickej jednotke intenzívnej starostlivosti a pri príchode sanitky do nemocnice už čaká s celým tímom na Urgentnom príjme. Následne veľmi rýchlo prebehne sled diagnostických procesov, aby v čo najkratšom čase pacient dostal špecifickú liečbu. V 2018 to bolo priemerne 26 minút.

           

Môžete si povedať, že Vás sa to netýka, pretože ste ešte mladí. Nie je to tak. V poslednom roku sme zaznamenali významne vyšší počet cievnych mozgových príhod u pacientov medzi 20. až 40. rokom života. Môžeme zatiaľ len hádať, čo je dôvodom, že aj tak mladí ľudia môžu byť postihnutí týmto ochorením.

           

Správnym rozpoznaním cievnej mozgovej príhody a privolaním rýchlej zdravotnej služby môžete hocikomu vo Vašej rodine alebo v okolí zachrániť život, resp. zachovať jeho hybnosť, myseľ a samostatnosť.